Na scéně outdoorových sportů se objevil nový trend: exoskelety. Místo toho, aby uživatelé zdolávali hory na elektrokole, jdou do kopce pěšky. Jejich svaly však podporuje technické zařízení. Turisté například mohou obléknout turistické kalhoty se zabudovaným exoskeletem, který zvyšuje jejich fyzickou výkonnost. Jedná se o jakýsi vnější skelet nebo rám vyrobený z odolných materiálů. Zatím se používá hlavně v medicíně pro rehabilitaci nebo fyzikální terapii.
Tento novátorský přístup vznikl ve spolupráci outdoorového specialisty Arcteryx a dceřiné společnosti Googlu X Skip. Společně vyvinuly turistické kalhoty se zabudovaným motorem. Kalhoty "Mo/Go" (zkratka anglického Mountain Goat, neboli horská koza) jsou určeny k podpoře uživatelů při fyzické námaze, zejména při chození v těžkém terénu. Jeho tvůrci je nazývají "ebike pro pěší turistiku" a těžko vymyslet lepší metaforu.
Až o 40 % vyšší výkon
Kalhoty Mo/Go údajně zajišťují až o 40 % vyšší výkon při stoupání a snižují zátěž svalů nohou při sestupech. To je obzvláště vhodné, pokud chcete pošetřit kolenní klouby. Novinka je určena především lidem s omezenou pohyblivostí, například z důvodu zranění, věku nebo nemoci. Senzory a inteligentní počítačový řídicí systém jsou navrženy tak, aby poskytovaly správnou míru podpory.
Protože jsou pro systém použity lehké karbonové komponenty, váží celé kalhoty méně než dva kilogramy. Baterie je navržena tak, aby vydržela několik hodin, což umožňuje delší túry bez přerušení. Součástí balení je také druhá baterie s „dochozem“ až 9,5 kilometru, kterou lze snadno vyměnit na boku kalhot.
Oblečení „movewear“ i pro každodenní nošení
Hightech prvky exoskeletu jsou zabudovány do jednoduchých softshellových kalhot. Cílem výrobce je vytvořit novou kategorii oblečení známou jako "movewear" (oblečení pro pohyb). Tyto oděvy by měly být nejen pohodlné, ale také aktivně podporovat pohyb uživatele v každodenním životě.
Exoskelety byly po desítky let sci-fi nápadem, nyní se ale zdá, že přichází jejich doba. Podobné vynálezy se budou nejspíš objevovat čím dál častěji. Technologie k tomu potřebné totiž už jsou k dispozici, ať už se jedná o motory, baterie nebo umělou inteligenci.
Analytici odhadují, že do roku 2031 by exoskelety mohly představovat celosvětový trh v hodnotě 23 miliard dolarů: přicházejí nové možnosti a zejména USA zažívají nástup starších obyvatel nad 65 let, kteří chtějí zůstat aktivní.
Alespoň zpočátku ale nepůjde o nic levného. Popisované turistické kalhoty Mo/Go mají cenovku 4 500 dolarů (přes 100 tisíc korun).