Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Elon Musk: umělá inteligence bude do konce příštího roku chytřejší než nejchytřejší člověk

Pavel Trousil 09.04.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Generální ředitel Tesly Elon Musk předpověděl, že umělá inteligence, která bude chytřejší než nejchytřejší člověk, vznikne pravděpodobně již příští rok, respektive v roce 2026. Ale předpověděl toho mnohem víc. Co si myslí jeden z nejbohatších lidí o budoucnosti IT?

Kapitoly článku

V rozhovoru v pořadu X Spaces Musk také řekl generálnímu řediteli norského investičního fondu Nikolaji Tangenovi, že umělou inteligenci omezuje dostupnost elektřiny a že další verze Groku, chatbota s umělou inteligencí z jeho startupu xAI, by měla být vycvičena do května.

AI překoná člověka

"Pokud definujete AGI (artificial general intelligence – obecná umělá inteligenci) jako chytřejší než nejchytřejší člověk, myslím, že to bude pravděpodobně příští rok, do dvou let," řekl Musk, když byl dotázán na časový plán vývoje AGI.

"AI je nejrychleji se rozvíjející technologie jakéhokoli druhu, kterou jsem viděl, a to jsem viděl hodně technologií," pokračoval. "AI hardware a počítače, které se objevují online a jsou určeny pro AI, se každý rok, ne-li každých 6-9 měsíců, zvětšují desetinásobně. Mnoho, mnoho softwarových průlomů je demonstrováno na křivce," řekl Musk. "Odhaduji, že na konci příštího roku budeme mít umělou inteligenci chytřejší než člověk," zopakoval.
 

Zdroj: X, Elon Musk

"Graf růstu výpočetní kapacity AI hovoří za vše," reagoval Musk na graf, který zveřejnil na X Mario Nawfal a který znázorňuje tempo růstu výpočetní kapacity v jednotlivých letech od roku 1998.

Loni se Musk na britském summitu o bezpečnosti umělé inteligence vyslovil pro zřízení neutrálního dohledového orgánu, který by monitoroval vývoj umělé inteligence a v případě potřeby upozorňoval na nebezpečí.
 

Mohlo by vás zajímat

Grok ve verzi 2 a hardwarové požadavky

Miliardář, který je také spoluzakladatelem OpenAI, uvedl, že nedostatek pokročilých čipů brání v tréninku modelu umělé inteligence Grok verze 2.

Musk loni založil společnost xAI jako vyzyvatele OpenAI, kterou zažaloval za to, že opustila své původní poslání vyvíjet umělou inteligenci ve prospěch lidstva, a ne pro zisk. Společnost OpenAI tato obvinění odmítá.

 

Mohlo by vás zajímat

Musk uvedl, že k tréninku modelu Grok 2 bylo zapotřebí asi 20 000 grafických procesorů Nvidia H100, a dodal, že model Grok 3 a další budou vyžadovat 100 000 čipů Nvidia H100.

Dodal však, že zatímco dosud byl velkým omezením pro vývoj umělé inteligence nedostatek čipů, v příštím roce nebo dvou bude rozhodující zásobování elektřinou. Celý rozhovor najdete ZDE.

Zdroj: X, X, Cybernews
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud