Gorilla Glass: nejen ochrana zařízení, ale i podezření z kartelu
V segmentu smartphonů a tabletů je sklo Gorilla Glass všudypřítomné. Výrobci jej používají nejen pro ochranu displeje, ale také zadní strany těla či bočnic. Některé modely jsou dokonce navrženy tak, že je tímto tvrzeným sklem pokryto celé tělo zařízení. Umožňuje to tenčí konstrukci a podporu dalších funkcí, jako třeba bezdrátového nabíjení. Apple dokonce do výrobce Gorilla Glass významně investoval a ve svých produktech jej také hojně využívá.
Tvrzené sklo od Corningu chrání v největší míře dotykové displeje. Jedna z variant byla použita už u prvního iPhonu v roce 2007. Od té doby technologie výroby Gorilla Glass prošla dalším dlouhým vývojem.
Americká společnost Corning, která za vším stojí, se ovšem dostala do zorného úhlu Evropské komise. Ta ji obviňuje z dohod s výrobci mobilů a společnostmi, které se zabývají povrchovými úpravami skla. Komise má podezření, že tyto dohody odporují pravidlům volné soutěže a má podezření, že se jedná o kartel. Zahájila proti společnosti šetření.
Odolné sklo: technologický pokrok s nádechem kontroverze
V případě Gorilla Glass se v zásadě jedná o hlinitokřemičité sklo nebo alkalicko-hlinitokřemičité sklo, jehož odolnost proti rozbití vzniká procesem výměny iontů na povrchu skla. Tato technologie je známá už od šedesátých let minulého století, ale k jejímu masovému rozšíření došlo až s rozmachem mobilních telefonů a tabletů.
Podle Evropské komise je současná dominance Gorilla Glass od Corningu zapříčiněna několika kontroverzními dohodami. Výrobci mobilních telefonů se údajně s firmou dohodli, že budou používat pouze její skleněné výrobky a na oplátku dostanou slevy. Corning údajně uzavřel podobné dohody i se společnostmi, které se zabývají povrchovou úpravou skla.
Alternativní výrobci skla by měli být schopni konkurovat
Podle sdělení se Evropská komise obává, že tyto dohody „mohly vyloučit konkurenční výrobce skla z velkých segmentů trhu, což omezuje výběr pro zákazníky, zvyšuje ceny a brání inovacím v neprospěch spotřebitelů na celém světě.“ Šetření má nyní prověřit podezření na zneužití dominantního postavení Corningu na trhu.
Přestože řada významných výrobců smartphonů skla amerického výrobce používají, existují i alternativy. Například Honor Magic 6 Pro je chráněn vlastním sklem Honor NanoCrystal Shield.
Dalším významným konkurentem Corningu v oblasti nerozbitného skla je japonská společnost AGC (Asahi Glass). Její sklo s názvem „Dragontrail“ se v některých chytrých telefonech po určitou dobu také používalo: příkladem je Sony Xperia Z5 od roku 2015. Nyní už se vyskytuje jen velmi zřídka.
Evropská komise si vzala na paškál i Apple: výsledkem je otevření jeho platformy dodavatelům třetích stran
Evropská komise už v odvětví mobilních telefonů kroky proti porušování antimonopolních pravidel nějakou dobu podniká. Naposledy se to dotklo Apple, který byl donucen zpřístupnit svůj operační systém konkurenci.
V budoucnu si tak uživatelé v EU budou moci do svých produktů Apple instalovat alternativní obchody s aplikacemi a alternativní standardní aplikace, jako je například webový prohlížeč.
Zdroj: Europa.eu