Společnost Microsoft je v EU opět pod tlakem. Orgány Evropské komise zahájily proti společnosti formální řízení kvůli podezření, že americká firma porušuje pravidla platná pro hospodářskou soutěž v regionu EU. Předmětem vyšetřování je hojně využívaný komunikační software Teams.
Stěžoval si Slack
Slack kritizuje, že Microsoft se vrátil ke starým vzorcům chování a odkazuje se při tom na dřívější antimonopolní řízení, která se týkala sdružování webového prohlížeče Internet Explorer a operačního systému Windows. | Zdroj: Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk/Unsplash
Vyšetřování bylo zahájeno na základě stížnosti konkurenčního Slacku. Ten obviňuje Microsoft z nezákonného propojení Teams se svými kooperativními platformami Office 365 a Microsoft 365. Slack a Teams nabízejí chaty a audio i video komunikace v pracovních týmech. Šéf Slacku, Stewart Butterfield, slučování Teams s Office kritizoval už dříve.
Komise má podezření, že Microsoft zneužívá svého dominantního postavení na trhu se softwarem pro kooperativní činnosti, čímž omezuje hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru. Jde především o nástroje pro komunikaci a spolupráci.
Komise má obavy především z toho, že Microsoft dává svým Teams distribuční výhodu, čímž uživatelům omezuje výběr kooperativních programů. Údajně také ztěžuje vzájemnou spolupráci svých řešení s konkurenčními produkty.
Evropská komise chce vyšetřování rychle uzavřít
V posledních letech dochází k přechodu na práci ze vzdálených či domácích pracovišť, využívání externích cloudových řešení a cloudového softwaru pro týmovou spolupráci. Tento trend ještě umocnila covidová krize.
Přechod na cloudová řešení umožňuje firmám obejít se bez interního datového centra, ale zároveň vede k závislosti na poskytovatelích cloudu. Pokud k praktikám Microsoftu nebude existovat odpovídající konkurence, mohli by tím utrpět zákazníci.
Komise má v plánu dát dalšímu vyšetřování v této věci prioritu. Pokud se prokáže, že Microsoft skutečně pravidla hospodářské soutěže EU porušuje, mohlo by to pro něj mít nepříjemné důsledky.
Zdroj: The Guardian