Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Evropská unie mění k horšímu Mapy Google: co doteď fungovalo výborně, již nefunguje

Jakub Fišer 01.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Pozornější uživatelé, kteří často vyhledávají na Googlu místa a lokality, si možná všimli celkem nepříjemné změny. Widget, chcete-li kartu s lokalitou v Mapách od Googlu už není možné prokliknout, musíte adresu vyhledat přímo v Mapách, anebo najít fígl, jak se na jedno stisknutí do aplikace dostanete.

Kapitoly článku

Změny v Mapách Google

Stav ještě před měsícem byl takový, že jste mohli ve vyhledávacím enginu vyhledat jakékoliv místo, třeba kavárnu či restauraci ve vašem okolí, ve vyhledávači pak kliknout na widget mapky a byli jste okamžitě přeneseni do rozhraní Google Map, de facto ne jedno kliknutí.

Mohlo by vás zajímat

Toto řešení však musel Google ze svého vyhledávače odstranit. Je to kvůli eurounijní směrnici o digitálních trzích (DMA), dle které se choval Google monopolně, protože v rámci svého vyhledávače takto podsouval uživatelům pouze vlastní aplikaci pro mapy. Optikou EU tím znevýhodňoval konkurenci.

Důležité je, že widget mapky je při vyhledávání v současnosti pouze ilustrační, nelze jej prokliknout a Google výslovně doporučuje adresy a lokality vyhledávat přímo v aplikaci či webovém rozhraní Map Google.

Ukázka nefunkčních Google Map
Zdroj: Google, snímek obrazovky Jakub Fišer

Jak obejít omezení?

Ale nebojte se, i toto rozhodnutí Googlu – ač nedobrovolné – lze obejít. Pokud chcete nastolit původní stav, můžete do svého prohlížeče nainstalovat speciální doplněk: funguje jak pro Google Chrome, tak pro Mozillu Firefox.

Pokud nemáte zájem do prohlížeče cokoliv instalovat, stačí trochu změnit „svalovou paměť“. Sám Google totiž nařízení Evropské unie obchází tím, že umožňuje uživatelům kliknout na hypertextový odkaz ukrytý v adrese jen pár řádků pod ilustrační mapkou. Otevření odkazu v adrese vás přenese do aplikace Mapy, jako jste byli zvyklí dříve.

Dobrou zprávou je, že v mobilním rozhraní vyhledávače proklik na mapu stále funguje. Přenese vás buď do webového rozhraní Map Google, popřípadě do aplikace, pakliže ji máte nainstalovanou.

Zdroj: Google, Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud