Kabely sluchátek, nabíjecí kabely mobilních telefonů, propojovací kabely USB pro externí pevné disky: pokud máte doma byť jen základní technické vybavení, pak se vám časem nahromadí spousta kabelů. Ty často máme volně pohozené v zásuvce nebo nacpané v tašce při přenášení.
To však znamená, že se kabely rychleji lámou – a někdy se i poškodí celé zařízení. Proto vám ukážeme, jak si v mnoha kabelech udělat lepší pořádek – existuje k tomu totiž několik praktických triků.
Napájecí zdroje a externí disky: jedná se o častou chybu
Mnoho lidí cítí potřebu kabely alespoň srolovat a úhledně zabalit do brašny na notebook nebo do batohu. Často však dochází k chybě: kabel zůstane zapojen například v napájecí jednotce nebo v USB zásuvce externího pevného disku.
Při přepravě dochází k neustálým drobným pohybům, které způsobují opotřebení kabelu a rozhraní. To je problematické zejména u tenkých kabelů, už méně u silnějších kabelů notebooků. Kromě toho se kabely zamotávají a jejich následné hektické rozmotávání je může také poškodit.
Lepší přenášení kabelů: vytáhněte je a zafixujte
Pokud tedy taková zařízení převážíte, měli byste vždy nejprve vytáhnout kabel z rozhraní. Poté kablík můžete ještě opatrně navinout, ale ne příliš pevně, aby nedošlo k přetržení kabelu. K zajištění kabelu pomáhají malé stahovací pásky se suchým zipem, které pořídíte velmi levně.
Pro zajištění dodatečné ochrany kabelů by neměly být volně poházeny ve velké tašce, ale spíše v malých přihrádkách. Mnoho brašen na notebooky má speciální síťky s gumičkou, které jsou ideální pro uložení smotaných kabelů.
Kabely: zabraňte jejich zamotání. Stačí použít i kolíček na prádlo
Dalším levným trikem pro ochranu kabelů je metoda kolíčků na prádlo. Je to skvělý způsob, jak přepravovat například sluchátka. Nejlepší je použít kolíček, který je pogumovaný, ale fungují i jiné ze dřeva nebo plastu.
Kabel sluchátek volně omotejte kolem dlaně a poté jej zajistěte tak, aby byly oba konce volně uzavřeny sponou – kabel může ještě trochu viset doleva a doprava.
Zdroj: časopis Chip