Google změnil pravidla tak, že automatického přístupu ke kontaktům (skrze API), které máte uloženy u Googlu (v Gmail) smějí využít jen ty služby, které oplátkou nabízejí přístup podobný. To Facebook nesplňuje.
Jak každý zběhlý uživatel Facebooku ví, Facebook se snaží usnadnit nalézt přátele; využívá k tomu i kontakty uložené všude možně, kam mu za tím účelem dáte přístup. Jenže Facebook sám neposkytuje podobný přístup ostatním (kromě Hotmail a Yahoo, se kterými se na tom domluvil).
Svádí se přitom bitva o takzvaný sociální graf — kdo je spojen s kým. Facebook si svá data žárlivě střeží. Tak, že když před několika měsíci nabídl Twitter možnost vyhledat přátele na Facebooku, kteří také twitterují, Facebook to okamžitě zamezil.
Tak, že když Facebook nedávno (a možná nerad) spustil novou možnost stáhnout si svůj profil, dal si záležet na tom, aby seznam přátel neobsahoval žádné kontaktní údaje.
(Poznámka: S nastavenou češtinou není možnost stáhnout profil vůbec dostupná. Dostanete se na ni, když se přepnete do angličtiny.)
Jsme zvědavi, zda ostatní služby budou následovat příkladu Googlu, a jak se k tomu postaví Facebook. Kdyby mu přístup omezili všichni, bude zatlačen do kouta? Jde to ještě?
Každý slušný a vyspělý program nebo služba poskytuje uživateli nějakou možnost exportu jeho nashromážděných dat. Zkuste si představit, že by e‑mailový klient odmítal exportovat adresář anebo prohlížeč odmítal exportovat záložky…
Facebook nehraje fér a Google se zjevně rozhodl umravnit jej — i za cenu nepohodlí pro uživatele. Otázka je, zda už mezitím Facebook nestihl narůst natolik a shromáždit tolik, že je i pro Google pozdě.
Prozatím vyhledání kontaktů v Gmail stále chodí. Je možné, že se obě společnosti nakonec dohodnou.