Mám zájem, (ne)platím rovnou
Možná jste se s podobným podvodem setkali i vy. Na inzertní platformě nabízíte starou nepotřebnou elektroniku, oblečení, domácí potřeby nebo starožitnosti. Na nabídku se vám ozve zájemce, hovoří dobrou češtinou, má i věrohodný profil na Facebooku či jiné sociální síti.
Domluvíte se na ceně a odeslání zboží přes některou z kurýrních služeb, které nabízí dobírku. Právě placení až po převzetí vždy doporučujeme, protože prodejce i nakupující má tak určitou jistotu, že nebude podveden.
Podvodné potvrzení o platbě
Sympatický zájemce o vaše zboží však navrhne, že pokud mu pošlete fotografii balíčku, klidně uhradí celou částku rovnou na účet. To zní lákavě, důvěřivý uživatel tak svolí. Nakupující, ze kterého se rychle vyklube podvodník, na nic nečeká a hlásí „zaplaceno“, což doloží potvrzením o provedení transakce od své banky.
Tady byste ale měli zpozornit a ono potvrzení si bedlivě prostudovat. Na první pohled totiž vypadá velmi věrohodně, jméno i příjmení, číslo účtu, částka, vše sedí. Přesto jde o podvod.
Jak odhalit podvod?
Jak si můžete všimnout v galerii, toto podvodné potvrzení o platbě vypadá skutečně jako oficiální dokument od ČSOB, může však jít i o jinou banku. Ďábel se však skrývá v detailu. Zde přehled toho, co jsme odhalili v porovnání se skutečným potvrzením o platbě:
- Číslo účtu – I malá chyba, jako chybějící nula v kódu banky, může pomoci s odhalením podvodu.
- Částka – ČSOB, ale i další banky, vždy dělají mezery mezi tisícovkami. Správně by tak částka měla být uvedena „9 600,00 CZK“, další důkaz toho, že něco není v pořádku.
- Datum zaúčtování – Tady pozor, „dnes“ není datum. V potvrzení o transakci má být vždy uvedeno přesně datum: den, měsíc, rok.
Dbejte přitom i na sebemenší detaily, jako je odlišný font vlevo a vpravo, různě velká písmena. Především byste ale nikdy neměli odesílat své zboží bez jistoty – ať už jde o dobírku – případně si zboží se zájemcem předat osobně výměnou za hotovost.
Zdroj: ČSOB, autorský článek