Útok na Hertz: kdy k němu došlo a co bylo odcizeno?
Útok se odehrál již v říjnu a prosinci 2024, kdy neznámí útočníci využili kritických bezpečnostních zranitelností platformy Cleo, kterou Hertz používá pro přenos souborů. Incident byl potvrzen 10. února 2025. V oznámení firma Hertz uvedla, že následně začala analyzovat data. Důležité bylo určit rozsah incidentu a identifikovat osoby, jejichž osobní údaje mohly být ohroženy.
Mezi odcizené údaje patří jména zákazníků, kontaktní informace, data narození, údaje z platebních karet a informace z řidičských průkazů. U malého počtu osob mohlo dojít i k odcizení čísel sociálního pojištění nebo jiných identifikačních údajů, informací z pasů, identifikátorů Medicare či Medicaid a zdravotních údajů souvisejících s nehodami.
Počty postižených
Hertz oficiálně neuvedl celkový počet postižených zákazníků. Z oznámení pro úřad generálního prokurátora státu Maine ale vyplývá, že jen v tomto státě obdrželo oznámení o úniku 3 409 obyvatel. Společnost vydala také samostatná oznámení pro Evropskou unii, Spojené království a další země.
Kdo stojí za útokem
Za útokem pravděpodobně stojí ruská ransomwarová skupina Cl0p, která na konci loňského roku vyhrožovala zveřejněním dat přibližně 60 společností, pokud nezačnou vyjednávat o výkupném. Na hackerském webu se objevil i částečně skrytý název „hertz####“.
Hackeři využili kritické zranitelnosti v softwarových produktech Cleo, které mají na škále závažnosti hodnocení 9,8 z 10. Tyto chyby umožnily útočníkům bez autentizace importovat a spouštět libovolné příkazy na hostitelském systému.
Hertz nyní nabízí postiženým zákazníkům dva roky bezplatných služeb monitorování identity a doporučuje zvýšenou ostražitost vůči potenciálním podvodům. Společnost zatím nezaznamenala žádné zneužití odcizených osobních údajů. A to i přesto, že skupina Cl0p již údajně zveřejnila data společnosti na svých stránkách.
Tento útok připomíná loňskou hackerskou kampaň zaměřenou na platformu MOVEit, která postihla více než 2 600 organizací a 90 milionů jednotlivců po celém světě. Podle odhadů vydělala skupina Cl0p na útocích na MOVEit mezi 75 a 100 miliony dolarů.
Zdroj: Hertz, Bleeding Computer, Cybernews