Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

FBI: ransomware Akira vydělal podvodníkům 42 milionů dolarů

Pavel Trousil 20.04.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Podle FBI, CISA, Evropského centra pro kybernetickou kriminalitu (EC3) při Europolu a nizozemského Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCSC-NL) ransomware Akira pronikl do sítí více než 250 organizací po celém světě a kyberzločincům získal zhruba 42 milionů dolarů.

Ransomware Akira a gang s ním spojený se objevil v březnu 2023 a rychle si získal věhlas poté, co se zaměřil na oběti z různých průmyslových odvětví po celém světě. Provozovatelé ransomwaru od svých obětí požadovali výkupné v rozmezí od 200 000 do milionů dolarů v závislosti na velikosti napadené organizace.

"K 1. lednu 2024 Akira zasáhla více než 250 organizací a vyžádala si výkupné ve výši přibližně 42 milionů dolarů (USD)," varuje společné prohlášení. "Od března 2023 ransomware Akira ovlivnil celou řadu podniků a subjektů kritické infrastruktury v Severní Americe, Evropě a Austrálii."
 

Zdroj: X, CISA

Prohlášení kromě varování nabízí rovněž pokyny ke snížení dopadu a rizik spojených s útoky tohoto ransomwarového gangu. Správcům sítí se důrazně doporučuje, aby se prioritně zaměřili na opravu zranitelností, které již byly zneužity, a vynutili vícefaktorovou autentizaci (MFA) se silnými hesly u všech služeb, zejména u webmailu, VPN a účtů propojených s kritickými systémy.

Mohlo by vás zajímat

Kromě toho by měli pravidelně aktualizovat a záplatovat software na nejnovější verze a zaměřit se na hodnocení zranitelností jako nedílné součásti svých standardních bezpečnostních protokolů. "FBI, CISA, EC3 a NCSC-NL vyzývají organizace, aby implementovaly doporučení v části Mitigations této CSA a snížily tak pravděpodobnost a dopad ransomwarových incidentů".

Zdroj: X,  CISA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud