Přejít k hlavnímu obsahu

Fekální bakterie a zbytky covidu: co všechno vám leze po telefonu?

Jakub Fišer 29.07.2022
info ikonka
Zdroj:

Největším přenašečem nemocí v moderní společnosti už nemusí být krysy, holuby nebo odpudivý hmyz. Kvůli tomu, jak často během dne – i s neumytýma rukama – saháte na telefon, je právě jeho povrch největším bacilonosičem.

Poslední dva roky občané České republiky strávili ve střídavém stavu lockdown-volno. V uzavřených prostorách byla přikázána ochrana dýchacích cest a dezinfekce všeho možného od rukou až po místnosti platila za samozřejmost. Přitom většina lidí zapomínala na to nejdůležitější – telefon.

Telefon jako bacilonosič

Na serveru ScienceDirect byla uveřejněna studie, která uvádí, že na jednom palci displeje vašeho smartphonu se nachází 25 tisíc nežádoucích mikroorganismů: bakterií, virů, dokonce i houbovitých organismů. To znamená, že na průměrném 6,5″ přístroji najdeme až 162 tisíc mikroskopických společníků. Kvůli tomu vědci označili smartphone za “trojského koně” při šíření nemocí.

A je to vlastně logické. Velká spousta lidí navštěvuje toaletu se smartphonem v ruce. Po vykonání potřeby většina zamíří k umyvadlu, aby si důkladně umyla ruce. Hned po umytí ale vezmou mobil znovu do rukou, takže celý proces voda-mýdlo-voda byl naprosto zbytečný. Kvůli tomuto neuváženému chování došli výzkumníci z Arizonské univerzity ke zjištění, že povrch mobilního telefonu je desetkrát špinavější než průměrné záchodové prkénko. A ano, kromě bakterií z venku se na něm množí i fekální bakterie právě ze záchodu – ergo mikroskopické zbytky vaší stolice, přesně tak.

Vědci naštěstí přichází s důležitým zjištěním. Většina bakterií, které se prohání po vašem telefonu, nezpůsobuje v těle žádné výrazné problémy. To samé ale neplatí v době covidu, kdy je virus prakticky všudypřítomný. Stačí pak jenom sáhnout v MHD na madlo obsypané koronavirem, dotknout se telefonu, pak si promnout oči, otřít ruku o ústa nebo nos. A riziko přenosu viru z vašeho telefonu do těla je rázem vyšší.

Jak čistit mobil?

Přitom by stačilo váš telefon čistit stejně, jako si myjete ruce. Ideálně několikrát denně použít antibakteriální hadřík, voděodolné modely můžete klidně strčit pod tekoucí vodu a omýt. Anebo si pořídit domácí UV čističku, která vyjde na necelých tisíc korun, telefon do ní ale umístíte na pár minut a budete mít po starostech. Mnohem složitější je čistit i další elektroniku, jako je klávesnice u počítače, popřípadě sluchátka a chytré hodinky.

Zdroj: University of Arizona, ScienceDirect


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme