Přejít k hlavnímu obsahu

Galileo na obzoru

Pavel Trousil 06.11.2015

Evropský globální družicový polohový systém Galileo by měl začít částečně fungovat už v příštím roce, naplno pak v roce 2020. Co přinese uživatelům?

Navigační systém Galileo je obdobou amerického systému Navstar GPS a ruského systému GLONASS. Na rozdíl od nich však nejde o vojenský, ale o nezávislý projekt, jehož výstavbu zajišťují státy Evropské unie. Právě jeho nezávislost skýtá podle evropských institucí řadu možností pro komerční využití.

První plány počítaly s jeho uvedením už v roce 2008. Termíny uvedení se ale postupně odkládaly, naopak finance na jeho uvedení do provozu se stále zvyšují. Spuštění navigačního systému Galileo do provozu a jeho komerční využití má na starosti administrativní centrum Galileo Supervising Authority (GSA), které bylo založeno v roce2004 akteré původně sídlilo v Bruselu. Teď sídlí v Praze.

scenario-inka-080518-nahled

Cílem je dostat na oběžnou dráhu třicet satelitů (27 operativních a 3 záložní). V současné době jich ale kolem Země obíhá jen deset. Vzhledem k tomu, že Galileo bude interoperabilní se systémem GPS, rozšíří celkový počet navigačních satelitů, což posune hranice navigační technologie a zlepší kvalitu a spolehlivost navigačních signálů pro uživatele po celém světě. Co zajímavého mohou od nového navigačního systému čekat uživatelé, se dozvíte v Chipu 12/2015.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme