Přejít k hlavnímu obsahu

Generace skloněných hlav

Josef Mika 14.03.2018

Sociální sítě prý proměňují za pomoci psychologických triků teenagery na osamělé a depresivní jedince.

Generaci našich dětí psychologové přezdívají „generace skloněných hlav“ – právě podle toho, jak často je lze vidět nad displeji svých chytrých telefonů. Je skutečně celá generace ohrožena mobilním počítačem? Ve výzkumu, který se objevil v listopadu 2017 v časopisu „Psychological Science“, se vykresluje dramatický obraz: mezi lety 2010 a 2015 vzrostl počet sebevražd u dívek mezi třinácti a osmnácti lety o 65 procent. Zároveň také rapidně narostl čas, který teenageři denně strávili na sociálních sítích. Autoři ve studii opatrně napsali, že tato skutečnost by mohla být odpovědná za nárůst počtu sebevražd a depresí. Dospěli k tomu proto, že jiné možné příčiny, jako hospodářská situace nebo vývoj nezaměstnanosti, nevykázaly žádnou časovou korelaci.

Teenageři, kteří každý den navštěvují sociální sítě, zřídkakdy vidí svoje přátele osobně a v dotaznících stále častěji uvádějí výpovědi jako „často se cítím osaměle,“ nebo „přeji si, abych měl více dobrých přátel“.

Může za tuto situací skutečně moderní IT? Opravdu umí designéři sociálních sítí „hackovat“ mozky uživatelů a mladistvé tak učinit závislými? Pojďte se s Chipem na toto téma podívat hlouběji. Článek najdete v dubnovém vydání, které je v prodeji od 21. března.

network

Svět virtuálních přátel se zpravidla nemůže vyrovnat osobnímu setkání tváří v tvář.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme