Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Google Chrome bude varovat před malwarem v rozšířeních

Pavel Trousil 21.08.2023

Google testuje novou funkci v prohlížeči Chrome, která uživatele upozorní, pokud bude jím nainstalované rozšíření odstraněno z internetového obchodu Chrome. To obvykle znamená, že se jedná o malware. Funkci můžete vyzkoušet už nyní. Všem bude k dispozici až od verze 117.

Kapitoly článku

internetovém obchodě Chrome je k dispozici snad nekonečná sbírka různých rozšíření prohlížeče. Řada z nich je přitom nežádoucích nebo přímo škodlivých a jsou často propagovány prostřednictvím vyskakovacích oken a reklam s přesměrováním. Tato rozšíření vytvářejí podvodné společnosti a aktéři hrozeb, kteří je používají k vkládání reklam, sledování historie vyhledávání, přesměrování na partnerské stránky, nebo v závažnějších případech například ke krádeži účtů k e-mailům a Facebooku.

Problémem je, že tato rozšíření vnikají velmi rychle a vývojáři vydávají nová rozšíření právě ve chvíli, kdy Google odstraňuje stará rozšíření z internetového obchodu Chrome. Bohužel, pokud jste si některé z těchto rozšíření nainstalovali, bude ve vašem prohlížeči nainstalováno i poté, co je Google rozpozná jako škodlivý software a z obchodu je odstraní. Pak vám hrozí nebezpečí.

Kvůli tomu nyní Google přináší do prohlížeče Chrome novou funkci Safety Check, která uživatele upozorní na to, že jeho rozšíření bylo detekováno jako malware nebo odstraněno z obchodu z jiných vážných důvodů a že by mělo být z prohlížeče odinstalováno.

Tato funkce bude spuštěna až v prohlížeči Chrome 117, ale již nyní ji můžete vyzkoušet v prohlížeči Chrome 116 zapnutím experimentální funkce "Extensions Module in Safety Check".

chromext2-nahled

I v aktuální verzi prohlížeče Chrome můžete zapnout experimentální funkci na kontrolu rozšíření. | Zdroj:screenshot Google Chrome

Pokud chcete tuto funkci povolit, jednoduše zkopírujte URL adresu 'chrome://flags/#safety-check-extensions', vložte ji do adresního řádku a stiskněte klávesu enter. Dostanete se na nastavení experimentálních funkcí Chromu se zvýrazněnou funkcí "Extensions Module in Safety Check - Modul rozšíření v kontrole bezpečnosti". Následně ji nastavte na povolenou („Enable“) a po výzvě prohlížeč restartujte. Tím se aktivuje

Bezpečnostní kontrola v prohlížeči Google Chrome

Po aktivaci se na stránce nastavení "Ochrana soukromí a zabezpečení" objeví nová možnost, která vás vyzve ke kontrole všech rozšíření odstraněných z webového obchodu Chrome, jak je znázorněno na obrázku.

chromext4-nahled

Po aktiaci nové funkce umí prohlížeč Chrome zkontrolovat nainstalovaná rozšíření, zda už nebyla vyřazena z internetového obchodu. | Zdroj: screenshot Google Chrome.

Kliknutím na tento odkaz se dostanete na stránku s rozšířeními, kde bude uveden seznam odstraněných rozšíření a důvod jejich odstranění a výzva k jejich odinstalování. Google uvádí, že rozšíření mohou být z webového obchodu Chrome odstraněna, protože je vývojář nezveřejnil, porušil zásady nebo bylo zjištěno, že jde o škodlivý software.

U rozšíření, která byla detekována jako malware, se důrazně doporučuje, abyste je okamžitě odstranili, a to nejen kvůli ochraně vašich dat, ale také proto, abyste zabránili tomu, že váš počítač bude čelit budoucím útokům.

U těch, která byla odstraněna z jiných důvodů, se doporučuje, abyste je odstranili také, protože již nejsou podporována nebo porušují jiné zásady. I když nejsou vyloženě malwaremem, nemusí být nutně užitečné. Společnost Google má k dispozici speciální stránku se zásadami obchodu Chrome Web Store, kde je podrobně popsáno, jaký obsah nebo chování může vést k odstranění rozšíření z obchodu.

Zdroj : Bleeding Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud