Přejít k hlavnímu obsahu

Google, co to má znamenat? Ani se nezeptáš a potajmu instaluješ na smartphony nové funkce?

Jiří Palyza 19.02.2025
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Někteří uživatelé si v současných dnech stěžují, že aniž by se jich Google dotázal, instaloval do jejich androidového zařízení podivnou aplikaci. Máme však i dobrou zprávu.

Kapitoly článku

Ne. Google neskenuje všechny obrázky v androidovém zařízení

Je to uživatel, kdo by měl rozhodovat o tom, které aplikace ve svém mobilním telefonu chce či nikoliv. Proto mnoho zákazníků ihned po zakoupení nového smartphonu nepotřebné předem instalované aplikace odstraňuje.

Kdo by se ale domníval, že je tím vše vyřešeno, byl by na omylu. Jak ukazuje nedávný případ, Google může uživatelům kdykoliv vnutit další aplikace, a to zcela bez jejich souhlasu. Přesně to se totiž stalo v případě Android System SafetyCore, což mnohé velmi rozčílilo.

Co je vlastně tato aplikace se záhadným názvem zač?

Stránka apliakce Android System SafetyCore
info ikonka
Zdroj: Google Play / Android System SafetyCore
Informace o aplikaci jsou velmi skromné a hodnocení negativní.

Na první pohled není úplně jasné, k čemu vlastně aplikace Android System SafetyCore slouží. Většina uživatelů ji pravděpodobně ze svého zařízení neodstraní, protože název napovídá, že jde o důležitou bezpečnostní funkci. Aplikaci ani nelze nalézt v seznamu běžných aplikací.

Na stránce s detaily o aplikaci, kterou najdete na platformě Obchod Google, také nic moc informací nenajdete. Je zde pouze krátký popis, informující, že "Android System SafetyCore je systémová služba, poskytující bezpečnostní funkce pro zařízení se systémem Android".

To je dost obecný popis, který nám toho moc neřekne. Aplikace také nemá vlastní rozhraní, čili nejsou k dispozici žádné snímky uživatelských obrazovek. V části o zabezpečení dat Google alespoň slibuje, že software neshromažďuje ani nepředává žádná data. Je to ale pravda?

Mohlo by vás zajímat

Podle Google aplikace provádí místní skenování fotek a obrázků s cílem rozpoznat explicitní obsah. V případě nálezu jej poté filtrovat, pixelovat nebo zobrazit varování. Cílem je chránit nezletilé.

K tomu by mělo dojít i při pokusu takový obsah odeslat, přijmout nebo přeposlat. Google zdůrazňuje, že tato kontrola probíhá lokálně v zařízení a žádné snímky se neodesílají na vzdálené servery.

Mnozí uživatelé jsou ale znepokojeni samotnou skutečností, že aplikace byla na jejich zařízení instalována vlastně tajně a proniká hluboko do systému. Přitom nejste o ničem informováni a nedali jste k tomu souhlas. Dotčeny jsou nejen smartphony Pixel vlastní výroby, ale také řada dalších zařízení Samsungu, Huawei a Xiaomi.

Jak nezvaného vetřelce odstranit?

Vymazání aplikace Android System SafetyCore
info ikonka
Zdroj: How-to-geek
Aplikace se nachází pouze v části systémových aplikací a lze ji odstranit pouze v této oblasti.

Je tedy přítomnost aplikace důvodem k obavám a narušením soukromí? Podle informací serveru How-to-geek kontrola probíhá s podporou umělé inteligence, ale pouze lokálně na vašem zařízení. Také se netýká všech fotek, pouze těch, které byly odeslány pomocí interní aplikace Zprávy Google. Problém by snad tedy neměl být tak velký, jak se mnozí původně domnívali.

Asi nikoho nepřekvapí, že některým uživatelům se spíš nelíbí přístup poskytovatele softwaru: v zásadě si nepřejí, aby jim byly aplikace vnucovány bez jejich vědomí a souhlasu, a ze strany Google by uvítali větší transparentnost. Dobrou zprávou je, že aplikaci lze odstranit. Jsou tři způsoby, jak to udělat:

  1. V zařízení se systémem Android jděte na stránku aplikace v Obchodu Google a klepněte na tlačítko Odinstalovat.
     
  2. Otevřete nastavení a přejděte do správy aplikací. Zde musíte v nabídce vybrat, že se mají zobrazit systémové aplikace. Pak byste měli být schopni najít a odebrat i Android System SafetyCore.
     
  3. Nejlepší způsob je prostřednictvím aplikace ADB AppControl: zde můžete nechtěného vetřelce jednoduše deaktivovat. Znalci z branže ale předpokládají, že při nadcházející aktualizaci systému aplikace bude i po svém odstranění opět instalována.

Kromě vlastní funkce si mnoho uživatelů nejprve všimlo, že přítomnost aplikace má negativní vliv na výdrž baterie.

Mohlo by vás zajímat

Apple má na iPhonech něco podobného

Funkci blízkou rodičovské kontrole nedodává na svá zařízení pouze Google. Také iPhony mají na pozadí něco podobného: aplikaci "Communication Safety Feature". Pokud rozpozná, že – zpravidla dětský uživatel – přijímá nebo se pokouší odeslat explicitní fotky nebo videa, obsah se ještě před zobrazením na displeji zařízení zneviditelní.

Communication Safety využívá k analýze příloh strojové učení v zařízení. Ve fotkách nebo videích identifikuje nahotu. Apple tvrdí, že při pozitivním výskytu nedostává o tomto zjištění žádnou informaci a k fotkám ani videím nezískává přístup.

Na rozdíl od řešení Google se však nejedná o samostatnou aplikaci, ale o funkci v nastavení zabezpečení. V případě potřeby ji lze deaktivovat.

Zdroj: How-to-Geek


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme