Přejít k hlavnímu obsahu

Google se chlubí: odstranil 2 miliony podvodných aplikací, nebezpečí však trvá dál

Jakub Fišer 11.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Americký Google se na svém oficiálním blogu pochlubil úspěchy na poli bezpečnosti své služby Google Play Protect. Ta si dává za cíl ochránit uživatele, kteří chtějí stahovat aplikace z obchodu Play. Za loňský rok firma údajně vyřadila z nabídky své platformy 2,36 milionu podvodných či jinak nebezpečných aplikací.

Kapitoly článku

Google chrání uživatele Google Play

Firma dle svých slov masivně investovala do ochrany uživatelů, zejména pak v oblasti umělé inteligence. AI nástroje totiž Googlu pomáhají detekovat v obchodě Play podezřelé, podvodné či jinak nebezpečné aplikace, které například mohou sloužit jako vstupní brána dalším malwarům.

Dle zprávy Google znemožnil na platformu vstup 2,36 milionu podezřelých aplikací a služeb. U dalších 1,3 milionu aplikací, které se do Google Play dostaly, dokázal omezit jejich podezřelé „dolování“ dat z vašeho telefonu, například prostřednictvím přístupů k fotoaparátu, mikrofonu nebo datům přímo v zařízení. Kromě toho firma zablokovala i 158 tisíc vývojářů těchto potenciálně nebezpečných aplikací.

„V roce 2024 jsme využili pokročilou umělou inteligenci společnosti Google ke zlepšení schopností našich systémů proaktivně identifikovat malware, což nám umožnilo efektivněji odhalovat a blokovat škodlivé aplikace. […] V současné době více než 92 % našich lidských přezkumů škodlivých aplikací provádíme s pomocí umělé inteligence,“ pochlubil se Google.

Mohlo by vás zajímat

Hrozba nekončí, hrozba trvá

Jako výsledek svého snažení v roce 2024 firma uvádí, že 91 % všech aplikací v Google Play nabízí plnou ochranu. Nicméně i tak loňský rok poznamenalo několik velkých bezpečnostních problémů, zejména pak s malwary pronikajícími právě do Google Play.

Stačí si jen vzpomenout: v říjnu jsme informovali o dvou stovkách aplikací z Google Play obsahujících malware Joker, v září šlo o trojský kuň Necro převlečený za WhatsApp, na jaře zase v Google Play řádil malware Anatsa (též vyskytující se pod označením Teabot).

To celé jen dokládá, že i když společnosti stále vyvíjí nové postupy v boji s kybernetickými hrozbami, útočníci jsou v tomto segmentu o trochu agilnější a vždy je důležité dbát na vlastní obezřetnost při stahování obsahu z internetu, i když jde o ověřený zdroj, jako je zrovna Google Play.

Zdroj: Google, TechSpot, Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme