Google chrání uživatele Google Play
Firma dle svých slov masivně investovala do ochrany uživatelů, zejména pak v oblasti umělé inteligence. AI nástroje totiž Googlu pomáhají detekovat v obchodě Play podezřelé, podvodné či jinak nebezpečné aplikace, které například mohou sloužit jako vstupní brána dalším malwarům.
Dle zprávy Google znemožnil na platformu vstup 2,36 milionu podezřelých aplikací a služeb. U dalších 1,3 milionu aplikací, které se do Google Play dostaly, dokázal omezit jejich podezřelé „dolování“ dat z vašeho telefonu, například prostřednictvím přístupů k fotoaparátu, mikrofonu nebo datům přímo v zařízení. Kromě toho firma zablokovala i 158 tisíc vývojářů těchto potenciálně nebezpečných aplikací.
„V roce 2024 jsme využili pokročilou umělou inteligenci společnosti Google ke zlepšení schopností našich systémů proaktivně identifikovat malware, což nám umožnilo efektivněji odhalovat a blokovat škodlivé aplikace. […] V současné době více než 92 % našich lidských přezkumů škodlivých aplikací provádíme s pomocí umělé inteligence,“ pochlubil se Google.
Hrozba nekončí, hrozba trvá
Jako výsledek svého snažení v roce 2024 firma uvádí, že 91 % všech aplikací v Google Play nabízí plnou ochranu. Nicméně i tak loňský rok poznamenalo několik velkých bezpečnostních problémů, zejména pak s malwary pronikajícími právě do Google Play.
Stačí si jen vzpomenout: v říjnu jsme informovali o dvou stovkách aplikací z Google Play obsahujících malware Joker, v září šlo o trojský kuň Necro převlečený za WhatsApp, na jaře zase v Google Play řádil malware Anatsa (též vyskytující se pod označením Teabot).
To celé jen dokládá, že i když společnosti stále vyvíjí nové postupy v boji s kybernetickými hrozbami, útočníci jsou v tomto segmentu o trochu agilnější a vždy je důležité dbát na vlastní obezřetnost při stahování obsahu z internetu, i když jde o ověřený zdroj, jako je zrovna Google Play.
Zdroj: Google, TechSpot, Bleeping Computer