Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google Disk konečně dostane spamovou složku pro sdílené soubory: mělo to být už dávno

Jiří Palyza 19.05.2023

Nebezpečné odkazy a soubory se mohou objevit nejen v doručené poště, ale také na cloudovém úložišti. Google proto pro své cloudové úložiště Disk brzy zavede složku pro spam. Podezřelé soubory tam zůstanou uzamčeny.

Kapitoly článku

Digitální svět je dnes čím dál tím více zahlcen spamem a pokusy o různé druhy zneužití. Google uvádí, že každý den v našich schránkách zablokuje 15 miliard nevyžádaných zpráv.

Stejné ochranné opatření se nyní rozšíří i na Disk Google, který se stal v poslední době jedním z oblíbených cílů spammerů a podvodníků. Na cloudovém úložišti bude zavedena nová složka pro spam, která bude fungovat podobně, jako v případě Gmailu.

Spamová složka na cloudovém úložišti: jak ochrání uživatele

spamfolder

Složka pro spam by s pomocí umělé inteligence měla dokázat rozpoznat nežádoucí soubory a ochránit uživatele před potenciálním rizikem. | Zdroj: Google

V průběhu času se díky sdílení možnosti cloudového úložiště Disk velmi přiblížily klasickému e-mailu. Kdokoliv s vaší e-mailovou adresou s vámi může sdílet soubory a mnoho spammerů už má vaši e-mailovou adresu.

Dříve Google předpokládal, že všechny sdílené soubory jsou legitimní a chtěné. To už ale dávno neplatí.

Pokud ve vaší spamové složce přistane nějaký soubor, budete automaticky odhlášeni z jeho sdílení. Tím se přeruší i všechny následné aktivity, jakými jsou komentáře nebo mobilní oznámení. Po odhlášení bude soubor přístupný pouze v nové složce spamu, kterou najdete v levém postranním panelu aplikace Disk.

Podobně jako v případě Gmailu i obsah Disku Google automaticky skenuje a přesměrovává soubory, které jsou s velkou pravděpodobností nežádoucí. Ty se poté objeví ve složce se spamem.

Uživatelé ale stále budou mít možnost kontroly. Po omezenou dobu 30 dnů mohou soubory kdykoliv ručně mezi složkami na Disku a spamovou složkou přesouvat. Jakmile u souboru uplyne interval 30 dnů, bude z cloudového úložiště automaticky odstraněn.

Tuto aktualizaci pro Disk Google uvolní všem uživatelům, včetně osobních účtů. Aktivní bude od 24. května 2023.

Nová složka Spam bude viditelná na Disku Google v platformách Android, iOS, desktopu a na domovské stránce Disku ve webovém rozhraní. Uvolňování bude postupné, tak je možné, že novou složku na svém Disku neuvidíte hned v den uvolnění.

Zdroj: ArsTechnicaBlog Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme