Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google je drzý: v prohlížeči Chrome si z nás dělá pokusné králíky

Jiří Palyza 04.04.2023

Až doposud měli uživatelé Chrome svobodnou volbu, zda se chtějí dobrovolně stát beta testery předběžných verzí, nebo zda raději dají přednost stabilní finální verzi. To je ale minulost.

Kapitoly článku

Do budoucna o celé věci rozhodne Google: ten určí, kdo testovací verzi obdrží a kdo nikoliv.

Google zcela změnil přístup k uvolňování předběžných a stabilních verzí internetového prohlížeče Chrome. Před pár týdny Google stanovil nový harmonogram uvolňování updatů prohlížeče, který je platný od verze 110.

Kromě beta verze a následné finální verze pro všechny uživatele je nyní k dispozici další verze, která je nazvaná "early stable version". Uživatelé pracující s Chromem se tak mohou zcela náhodou stát pokusnými králíky Google, testery ne z vlastní vůle.

Nový časový harmonogram pro Chrome

chrome111

V budoucnu někteří uživatelé nedobrovolně obdrží testovací verzi prohlížeče Google Chrome, a to ještě před termínem jeho veřejného uvolnění. | Zdroj: Google Chrome 111

Do budoucna Google pošle některým uživatelům nedobrovolnou náhodnou aktualizaci s testovací verzí nejnovějšího prohlížeče, a to přibližně týden před termínem vydání stabilní verze. Aktualizace bude "ranou stabilní verzí" plánovaného příštího updatu Chromu.

Google doposud nezveřejnil žádné schéma, podle kterého bude uživatele pro testování rané stabilní verze vybírat. Víme pouze to, že Google je ten, kdo určuje komu bude distribuovat ranou stabilní verzi a uživatelé to nemohou nijak ovlivnit. Případní zájemci tedy nemohou získat finální verzi s předstihem, ani "early stabile version" odmítnout.

Podle informací Googlu se ale bude jednat o pouze velmi malé procento uživatelů. Většina bude i nadále dostávat aktualizaci až po jejím uvolnění zpravidla týden později po obvyklém termínu vydání.

Proč je tato změna?

Samotný Google změnu zdůvodňuje harmonogramem vydávání prohlížeče Chrome a možností včasného zjištění a odstranění problémů dříve, než by se týkaly většiny všech uživatelů. Jedná se vlastně o jakousi kontrolu na poslední chvíli před obecným rozšířením všem uživatelům.

Společnost na svém blogu zveřejnila toto vysvětlení: "Díky tomu, že malému procentu uživatelů zveřejníme stabilní verzi v předstihu, máme prostor ji předem otestovat, než bude uvolněna pro všechny uživatele. Pokud se objeví závažný problém, může být opraven dokud je jeho dopad ještě relativně malý."

Pokud Google v beta verzi nepřehlédne závažnou chybu, je jen velmi málo pravděpodobné, že uživatelé zaznamenají nějaké zásadní změny. Dopady na každodenní používání rané stabilní verze budou pravděpodobně patrné i v pozitivním ohledu. Někteří uživatele získají nové funkce o něco dříve.

Zdroj: Blog Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme