Uvedení Androidu 14 se blíží. Google a Samsung těsněji spolupracují mimo jiné i na zlepšení výdrže zařízení při běhu na akumulátor. Vývojáři toho chtějí dosáhnout přísnějším oddělením činností, které běží viditelně a na pozadí.
Programy spuštěné na pozadí měly doposud značně omezené funkce. Někdy se neodesílaly zprávy, které souvisely s jejich aktivitami, nebo se vypnul budík. Pomocí nových pokynů, které Google uvolnil pro vývojáře aplikací pro obchod Play, chce poskytovatel nejrozšířenějšího mobilního systému do budoucna vývojáře donutit k lepšímu označování trvale spuštěných aplikací. Google také chce sám určovat, pro jaký typ aplikací, resp. pro jaké účely je trvalý provoz na pozadí povolen.
Android 14: Google spojuje síly se Samsungem
V návaznosti na Android 14 připravuje Samsung nejnovější aktualizaci na One UI 6.0. | Zdroj: Emiliano Cicero/Unsplash
Nová pravidla Google budou platit od 31. srpna 2023, a to pro aplikace, určené pro systém Android 14. Po tomto termínu mají vývojáři ještě jeden rok čas na to, přizpůsobit změnám své stávající aplikace.
Pro plošné prosazování nových pokynů pro aplikační rozhraní softwaru, který běží na pozadí, si Google přizval na pomoc Samsung. Jihokorejský výrobce novinku plánuje podpořit v rámci své nejnovější aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.0, které je grafickou nadstavbou Androidu. Plánuje také aplikovat vlastní opatření pro úsporu kapacity akumulátorů, a tím prodloužení běhu zařízení.
S výsledky této spolupráce by se první uživatelé mohli setkat už na podzim tohoto roku, a to v rámci uvedení uživatelského rozhraní One GUI 6.0 pro zařízení Galaxy.
Samsung nemá v této souvislosti zrovna nejlepší pověst a mezi vývojáři i uživateli platí za agresivního likvidátora aplikací na pozadí. Situace se ještě zhoršila po uvedení Androidu 11, u kterého vše vedlo ke zpožďovaným oznámením, nekonzistentnímu sledování na pozadí a dalším problémům.
Nakonec to vypadá, že úzká spolupráce Samsungu a Google na nápravě nemilosrdného ukončování služeb na pozadí je pro uživatele velkou výhrou. V konečném důsledku by to mělo přinést výrazné zlepšení funkce celého komplexu hardwaru a softwaru mobilních zařízení.
Zdroj: Android Police