Přejít k hlavnímu obsahu

Google se připravuje na kvantovou hrozbu

Pavel Trousil 19.08.2023
info ikonka
Zdroj:

S rychlým vývojem kvantových počítačů narůstá obava z možnosti prolomení hesel i dalších zabezpečovacích mechanismů. Google oznámil první open-source implementaci kvantově odolného bezpečnostního klíče FIDO2, který využívá jedinečné hybridní podpisové schéma ECC/Dilithium vytvořené společně s ETH Zurich.

Kapitoly článku

Kvantové počítače využívají k provádění výpočtů kvantovou mechaniku. Tyto počítače jsou tak schopny provádět některé výpočty mnohem rychleji než klasické počítače. Jednou z oblastí, kde by mohly najít uplatnění, je prolomení hesel. Mohly by být brzy schopny prolomit hesla, která by klasickým počítačům trvala příliš dlouho.

Vývoj v oblasti kvantových počítačů jde velmi rychle dopředu a proto panuje obava ohledně bezpečnosti. Google nyní oznámil, že má řešení zabezpečení, které je kvantově odolné a nemělo by tedy podlehnout ani teprve vyvíjeným kvantovým počítačům s obrovskou výpočetní silou. Jde o open-source implementaci kvantově odolného bezpečnostního klíče FIDO2.

 

Pokrok nezastavíš

Google vysvětluje, že implementace bezpečnostního klíče FIDO2 odolná vůči kvantovému chování je zásadním krokem k zajištění bezpečnosti a zabezpečení, neboť nástup kvantové výpočetní techniky a vývoj v této oblasti se ubírá stále rychlejším směrem.

"Pokrok na cestě k praktickým kvantovým počítačům se zrychluje a příprava na jejich příchod je s postupem času stále naléhavější," vysvětluje společnost Google. "Zejména standardní kryptografie s veřejným klíčem, která byla navržena pro ochranu před tradičními počítači, nebude schopna odolat kvantovým útokům."

Vzhledem k aktivnímu vývoji kvantových počítačů existují obavy, že budou brzy využívány k efektivnějšímu a rychlejšímu prolamování šifrovacích klíčů, což zpřístupní zašifrované informace vládám, aktérům hrozeb a výzkumníkům.

pasted-image-0-nahled

Vzhledem k aktivnímu vývoji kvantových počítačů existují obavy, že budou brzy využívány k efektivnějšímu a rychlejšímu prolamování šifrovacích klíčů. | Zdroj: Google

Na ochranu proti kvantovým počítačům byl vytvořen nový hybridní algoritmus kombinací zavedeného algoritmu ECDSA s algoritmem Dilithium. Dilithium je kryptografické podpisové schéma odolné proti kvantovému chování, které NIST zahrnul do svých návrhů na standardizaci postkvantové kryptografie a ocenil jeho silnou bezpečnost a vynikající výkonnost, díky čemuž je vhodné pro použití v široké škále aplikací.

Technologický gigant doufá, že jeho návrh bude přijat organizací FIDO2 jako nový standard a bude podporován hlavními webovými prohlížeči s velkou uživatelskou základnou.

Minulý týden také Google představil v prohlížeči Chrome 116 kvantově odolný hybridní kryptografický mechanismus X25519Kyber768, který šifruje TLS spojení. Tento krok přišel v očekávání rizika, že budoucí kvantové počítače budou mít schopnost dešifrovat dnešní data, a řešit tak hrozbu "Harvest Now, Decrypt Later".

Zdroj : Google, GitHub OpenSK, Chromium Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme