Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Hackeři okradli investory

Pavel Trousil 19.04.2018

Odborníci Kaspersky Lab odhalili velké množství falešných internetových stránek, které se v uživatelích snaží velmi úspěšně vzbudit dojem, že se jedná o investiční stránky pro tzv. initial coin offering (ICO) chatovací služby Telegram. Předběžná analýza ukázala, že velká část těchto stránek patří nejspíše jedné kyberzločinné skupině.

Na konci loňského roku se začaly šířit zprávy o tom, že komunikační aplikace Telegram spouští své ICO (initial coin offering = prvotní nabídka digitální měny), kterým chtěla financovat blockchainovou platformu založenou na své vlastní technologii TON (Telegram Open Network). Na internetu se objevila i neověřená technická dokumentace, ale nic z toho nejspíše společnost Telegram nepotvrdila. Ve výsledku se tak situace okolo spuštění ICO Telegramu stala nepřehlednou, čehož využili podvodníci. Zájem potenciálních investorů zneužili tak, že vytvořili falešné stránky, kde jim slibovali zisk z nové měny. Ve skutečnosti je ale okrádali o velké sumy peněz.

Bezpečnostní odborníci z Kaspersky Lab odhalili velké množství podvodných stránek, které s největší pravděpodobností patří jedné kyberzločinné skupině – řada z nich totiž například obsahuje stejnou sekci „o nás“. Kyberzločinci se na stránkách snaží uživatelům prodat tokeny kryptoměny Gram, za něž mají investoři platit jinými kryptoměnami jako jsou Bitcoin, Ethereum, lice litecoin, dash nebo Bitcoin dash. Prostřednictvím jediné stránky se podvodníkům podařilo z investorů vylákat minimálně 35 000 dolarů (715 000 Kč) v kryptoměně Ethereum.

Některé stránky byly tak přesvědčivé, že jim i přes varování ze strany Telegramu a dalších subjektů stále přibývali noví a noví investoři. Vyšetřování těchto krádeží stěžuje fakt, že kyberzločinci pro každou transakci vygenerovali unikátní online peněženku, použili zabezpečené spojení a po obětech vyžadovali registraci.

„Investice do projektů ICO jsou velmi rizikové samy o sobě. Přičteme-li fakt, že tomuto způsobu investování lidé většinou moc nerozumí, je snáze pochopitelné, že mohou lidé chytře vytvořeným podvodným stránkám uvěřit. Ty totiž v mnoha případech pro vyšší důvěryhodnost používají zabezpečené připojení nebo registrační proces. Proto by si uživatelé, kteří chtějí investovat prostřednictvím ICO, měli ověřit jeho pravost u dané společnosti. V každém případě by měli vědět, komu své peníze posílají, jinak by je už nikdy nemuseli vidět,“ radí Petr Kuboš, regionální obchodní manažer pro východní Evropu ve společnosti Kaspersky Lab.

 kl-telegram-ico-a-nahled

Lidé, kteří chtějí investovat prostřednictvím ICO, by se měli řídit následujícími radami bezpečnostních odborníků:

  • Všímejte si varovných signálů – například některé podvodné stránky spojené s ICO Telegramu měly u produktového ředitele Telegramu stejnou špatnou fotografii.
  • Vždy si u dané společnosti ověřte, zda se jedná o pravé a legální investiční stránky.
  • Využívejte účinná bezpečnostní řešení, jako je například Kaspersky Internet Security, která vás upozorní na podvodné stránky.

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme