Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Hackeři stále více útočí na mobily: jak je ochráníte? Stačí jednoduchý trik

Jiří Palyza 27.12.2023
Zdroj: Freepik

Chytré telefony se staly našimi každodenními průvodci a neoddělitelnou součástí našich životů. Často obsahují celou řadu osobních a citlivých údajů, a proto jsou stále více oblíbeným cílem kybernetických zločinců. Jak svá zařízení můžete lépe před jejich útoky ochránit?

Zobrazování nevhodné reklamy, neobvyklé aktivity na profilech sociálních sítí, neobvyklé chování zařízení, nebo náhlé zvýšení spotřeby mobilních dat: to mohou být jen některé z mnoha příznaků telefonu, na který se dostal škodlivý kód.

Malware se do chytrého telefonu často instaluje při stahování infikovaných aplikací, nebo klikání na soubory či odkazy, které mohou škodlivý kód obsahovat. Vzhledem k větší otevřenosti jsou postiženy především zařízení se systémem Android.

Některé obzvlášť nebezpečné druhy malwaru ale mohou být do mobilu propašovány i kvůli bezpečnostním mezerám, které jsou v systému nebo aplikacích, a to zcela bez přičinění uživatele.

Americká Národní bezpečnostní agentura, NSA, připravila přehlednou infografiku, ve které doporučuje a vysvětluje nejlepší praxi při používání smartphonů pro jejich maximální ochranu před zneužitím. Jeden z uvedených tipů může být užitečný zejména při hackerských útocích bez potřeby jakéhokoliv zapojení a součinnosti uživatele.

Jak jednoduše ochránit mobil před hacknutím

Restart smartphonu
NSA radí, že pro minimalizaci rizika řádění škodlivého kódu na mobilu je dobré zařízení alespoň jednou týdně restartovat.
Zdroj: Freepik

Tento tip může chránit smartphony před útoky, které se v bezpečnostních kruzích označují jako "zero-click". Jde o typ napadení, který od uživatele nevyžaduje žádnou součinnost. Obětmi se tak mohou stát i uživatelé, kteří jsou pozorní a zkušení, a mají aktualizovaný systém i aplikace včetně bezpečnostních záplat. Vzhledem k velmi nízké úrovni interakce takový škodlivý kód zpravidla nezanechává téměř žádné stopy. Je proto velmi obtížné jej odhalit.

Mohlo by vás zajímat

Při těchto hackerských útocích se škodlivý kód dostává do chytrého telefonu prostřednictvím bezpečnostních mezer v operačním systému mobilních zařízení nebo v nainstalovaných aplikacích, o kterých výrobce zpravidla neví. Proto ještě nebyly opraveny. Ty se označují jako zranitelnosti zero-day. Existují do té doby, dokud je poskytovatel systému nebo dotčené aplikace neopraví.

Pomoc a ochrana bývá jednoduchá: stačí restart telefonu

Díky neustálému sledování vývoje škodlivého kódu pro mobilní platformy a způsobů napadání zařízení obětí se propašování malwaru do operačního systému stalo mnohem obtížnějším.

Google přijal u svého Androidu rozsáhlá bezpečnostní opatření a nejinak postupuje i Apple v případě iOS. V mnoha případech útoků typu zero-click se proto malware stále častěji instaluje  přímo do operační paměti smartphonu.

Mohlo by vás zajímat

Abyste se před takovými útoky ochránili, je dobré smartphone alespoň jednou týdně restartovat. Tím se pravidelně čistí paměť RAM a tím i odstraní potenciální škodlivý kód, který by tam mohl běžet bez vašeho vědomí.

Tento proces se také nazývá "soft reset/měkký restart". Během něj se zcela vypne operační systém, ukončí se všechny spuštěné programy a aktivované konektivity (připojení k Wi-Fi, Bluetooth, mobilní data). Dojde také k restartu připojení k operátoru, které probíhá prostřednictvím SIM.

Zdroj: National Security Agency, ZDNet

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud