"Za 200 metrů odbočte doprava" - typické hlasové pokyny satelitní navigace nás obvykle dostanou z bodu A do bodu B, ale často je nutné podívat se do mapy, abyste věděli, kde přesně to vlastně bude. Často totiž, a to především v hustě obydlených oblastech, vznikají pochybnosti. Chce navigace, abychom odbočili hned na další křižovatce, nebo to bude až ta další?
Bezplatná navigační aplikace Here WeGo je známá svými skvělými funkcemi, díky kterým někdy vypadají Mapy Google tak trochu zastarale. Nyní dostaly nový doplněk pro navigaci, díky kterému je navádění po trase ještě přirozenější. Když si ji vyzkoušíte, budete mít pocit, jako byste vedle sebe měli lidského spolujezdce, který se ve městě opravdu vyzná.
Za semaforem doleva
Nedávno byla do aplikace přidána nová funkce, která doplňuje vizuální pokyny při hlasové navigaci. Tuto funkci je třeba výslovně zapnout v nastavení aplikace v části "Možnosti hlasu". Pokud aktivujete funkci "Použít vizuální odkazy na trase", budete během navigace dostávat pokyny týkající se semaforů a dalších orientačních bodů, které vám pomohou snadněji najít cestu.
Místo "za 200 metrů odbočte doleva" totiž navigace řekne "na dalším semaforu odbočte doleva", stejně jako by to udělal spolucestující, který cestu dobře zná. Během krátkého testu se nová funkce ukázala jako velmi praktická, protože nenechává žádné pochybnosti, kde zabočit. Zatím se nám však kromě semaforů nepodařilo z aplikace vyloudit žádné další orientační body.
Mohlo by vás zajímat
V navigačních pokynech by totiž bylo možné uvést například čerpací stanice, zajímavá místa nebo významné budovy, které by řidiči mohli využít pro snadnou orientaci. "Za čerpací stanicí Šafránka odbočte vlevo" nebo "Nyní odbočte vpravo na most" by mohly řidičům usnadnit život, zejména v hustém městském provozu.
Kdo je za mapami Here
Mapovou aplikací Here WeGo stojí firma Here Technologies, což je nizozemská nadnárodní skupina specializující se na mapové technologie, lokalizační údaje a související automobilové služby pro jednotlivce a firmy. Jejím většinovým vlastníkem je konsorcium německých automobilových společností (konkrétně Audi, BMW a Mercedes-Benz Group) a americká společnost Intel, zatímco další společnosti vlastní menšinové podíly.
Její kořeny sahají do roku 1985, kdy vznikla americká společnost Navteq. V říjnu 2007 koupila firmu Navteq Nokia za 8,1 miliardy dolarů. Nokia pak používala Navteq spolu s vlastními mapami Nokia Maps (později známými jako Ovi Maps, od roku 2011 pak opět jako Nokia Maps). Dne 13. listopadu 2012 společnost Nokia oznámila, že svou nabídku určování polohy přejmenuje na HERE. V roce 2015 byla společnost Here prodána konsorciu německých automobilek Audi, BMW a Mercedes za 2,8 miliardy eur (2,9 miliardy USD). V současné době sídlí Here Technologies v Nizozemsku.