Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Hodláte použít nalezený flash disk? Může jít o bezpečnostní riziko

Pavel Trousil 23.04.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Pokud někde na ulici najdete USB flash disk, možná budete zvědaví, co na něm je, nebo ho jen budete chtít využít pro svoje účely - a strčíte ho do počítače. Uvědomte si ale, že může jít o velké bezpečnostní riziko.

Tzv. baiting je podvodná technika, která cílí na zvědavost uživatelů. Pokud někde najdete USB flash disk, asi budete zvědaví, co na něm je, stejně jako řada jiných lidí. A podvodníci vaši zvědavost mohou ještě prohloubit tím, že na disk nalepí nějaký lákavý popisek.

Zdroj: X, NUKIB

Pokud neznámý USB flash disk vložíte do počítače, nemusí se nic stát, ale může. Z disku podvodníků se na váš počítač může zkopírovat nebezpečný malware. Platí tedy zásada, nepřipojovat žádná neznámá zařízení do počítače.

Mohlo by vás zajímat

Před tímto nebezpečím varuje i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ten pro uživatele připravil kurz a test se základy kybernetické bezpečnosti, kde se dozví o různých bezpečnostních rizicích, včetně baitingu. Kurz a testy najdete zde. Nabídku dalších kurzů NÚKIB si můžete prohlédnout v průvodci portálem.

Zdroj: NUKIB


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud