Přejít k hlavnímu obsahu

Nové nařízení Evropské komise: váš telefon dostane speciální štítek

Jiří Palyza 24.04.2025
Evropská unie na telefonu
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Nové nařízení Evropské komise zajišťuje větší transparentnost na trhu s androidovými smartphony. Výrobci budou muset zveřejňovat údaje o výdrži akumulátoru a další podrobnosti. Vám by to mělo pomoci při rozhodování, který model si vybrat.

Kapitoly článku

Nové štítky na smartphony

Pokud se chystáte koupit si v létě nový mobilní telefon, ve výběru by vám mohl pomoci nový štítek EPREL. Jde o zkratku anglického termínu European Product Registry for Energy Labelling (Evropský registr výrobků pro označování energetickými štítky) a vybaveny jím musejí být všechny chytré telefony a tablety, prodávané na trzích EU. Nabídne informace o energetické spotřebě zařízení.

Na štítku najdeme informace o klíčových parametrech zařízení, mezi kterými bude i životnost baterie, energetická účinnost, opravitelnost a stupeň krytí před vnějšími vlivy.

Mohlo by vás zajímat

Co jednotlivé položky na označení EPREL znamenají?

Nový štítek nahradí od 20. června 2025 dosavadní označování a jeho cílem je vnést větší transparentnost do výběru vhodného modelu při nákupu. Obsahuje celkem sedm kategorií:

  • Škálu energetických tříd: A až G
  • Zařazení energetické třídy konkrétního výrobku
  • Dobu běhu zařízení po plném nabití baterie
  • Třídu spolehlivosti po volném pádu
  • Životnost akumulátoru (kapacita po 800 nabíjecích cyklech)
  • Třídu opravitelnosti
  • Stupeň krytí proti prachu a vodě
Štítek EPREL
info ikonka
Zdroj: Europa.eu

Lepší baterie, delší softwarová podpora

Co se týče prodloužení podpory zařízení pravidelnými updaty, v čele jsou společnosti Samsung a Google. Obě již slíbily, že svá nová zařízení budou aktualizovat dlouhodobě. V budoucnu bychom měli mít zaručeno, že mnoho modelů smartphonů obdrží až 6 hlavních aktualizací Androidu.

Nové podmínky Evropské komise kladou důraz také na životnost baterie. Stanoví je nařízení o ekodesignu, podle kterého nové akumulátory v přenosných zařízeních budou muset po 800 nabíjecích cyklech stále mít alespoň 80 % své původní kapacity. Pro nás skvělé, pro výrobce to znamená tlak na zdokonalování technologií baterií, pro naše peněženky je zde riziko, že se to promítne do prodejní ceny.

Mohlo by vás zajímat

Nové požadavky zahrnují i snazší opravitelnost

Kritériem pro hodnocení se do budoucna stane i opravitelnost. Výrobci budou mít povinnost nabízet náhradní díly po dobu nejméně sedmi let po uvedení nového výrobku na trh. Také budou muset být schopni dodat je v průběhu několika pracovních dnů. Nezávislé opravny by také neměly být odstaveny od know-how, tedy potřebný hardware i software bude k dispozici i jim.

V květnu Samsung plánuje uvést na trh nové skládací modely svých smartphonů. Uvidíme tedy, zda už budou vybaveny i odpovídajícími štítky EPREL a novému nařízení Evropské komise se podřídí o měsíc dříve.

Zdroj: Europa.eu


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme