Historie společnosti Huawei se systémem HarmonyOS je působivá. V důsledku amerických sankcí a ztráty služeb Google se Huawei rozhodl vyvinout vlastní platformu. Díky systému HarmonyOS Next a četným aplikacím přizpůsobeným na míru přáním čínských spotřebitelů si společnost vybudovala solidní základy.
Podle nejnovější zprávy agentury TechInsights vzrostl podíl systému HarmonyOS na čínském trhu ve 3. čtvrtletí 2024 z 13 % na 15 %, zatímco podíl systému Android klesl ze 72 % na 70 %. Není to však úplná premiéra; už v 1. čtvrtletí 2024 Huawei poprvé překonal iOS v podílu na trhu. Tehdy však byl ještě součástí ekosystému Android.
Zatímco iOS od Applu si udržuje stabilní 15% podíl, je zřejmé, že na čínském trhu se smartphony už naplno probíhá třístranný souboj mezi systémy iOS, Android a HarmonyOS. Tento posun má významné důsledky pro celosvětový technologický průmysl, protože ukazuje potenciál alternativních operačních systémů, které se mohou postavit zavedené dvojici OS.
Čínský trh jako katalyzátor
Čína je největším světovým trhem s chytrými telefony a nabízí obrovské možnosti růstu. Huawei si tento potenciál velmi dobře uvědomuje a díky systému HarmonyOS vytvořil řešení šité na míru preferencím čínských zákazníků. Integrace populárních aplikací, jako je WeChat, toto zaměření ještě podtrhuje.
Co se týče dodávek chytrých telefonů, Čína zůstává největším světovým trhem s 3% meziročním nárůstem ve 3. čtvrtletí 2024. Tamní trh nadále vede Vivo s 19% podílem, těsně následovaná výrobci Xiaomi a Oppo/OnePlus, každá s 15,5% podílem. První šestici doplnily Honor, Huawei a Apple, každá ovládá shodně kolem 15 % trhu.
Pokrok společnosti Huawei v oblasti operačních systémů dokazuje, že nadvláda Androidu není v žádném případě neotřesitelná. Ostatní výrobci by mohli tento příklad napodobit a více se zaměřit na vlastní ekosystémy. Podobné snahy se objevily již v minulosti, například Samsung s Bada nebo Nokia se Symbianem. I když tehdy ještě nebyly příliš úspěšné.
Huawei díky systému HarmonyOS ukázal, že je možné vytvořit další operační systém a zpochybnit tak dominanci Androidu.
Zdroj: TechInsights