Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

I když tvrdil opak, Microsoft neopravil hlavní bezpečnostní chyby galerie PowerShell – čelí palbě kritiky

Jiří Palyza 22.08.2023

Nová zpráva obviňuje Microsoft, že zabezpečení svých softwarových produktů nebere dostatečně vážně. Týká se zranitelností, které přestože už měly být opraveny, stále existují.

Kapitoly článku

Tým bezpečnostních expertů ze společnosti Aqua Security zveřejnil zprávu, která poukazuje na řadu existujících a z části kritických bezpečnostních chyb v galerii PowerShell. Jedná se o úložiště skriptů, modulů a zdrojů pro DSC (Desired State Configuration).

O co vlastně jde?

Nejde přitom o žádnou novinku. Společnost Aqua Security zranitelnosti v galerii PowerShellu objevila už před rokem a okamžitě je Microsoftu hlásila. Ukázalo se, že zdroje pro PowerShell jsou zranitelné metodou typosquattingu, kdy jsou potenciální oběti vystaveny útoku při překlepu. Tým také objevil a předložil důkazy o podvodu prostřednictvím padělaných metadat jednoho z modulů. Kromě toho byly také objeveny komponenty galerie, které nebyly uvedeny v seznamu.

Microsoft nereaguje

powershellgallery

Komponenty z repozitáře PowerShell Gallery by uživatelé měli prozatím ponechat v klidu. | Zdroj: PowerShell Gallery

I Microsoft si je uvedené chyby vědom už delší dobu, ale podle bezpečnostních expertů zatím žádné opravy neprovedl. Ačkoliv zranitelnosti už byly středisku Microsoft Security Response Center hlášeny dvakrát a popisované chování bylo potvrzeno i s informacemi o probíhajících opravách, problémy lze reprodukovat ještě i v srpnu 2023. Naznačuje to jediné: žádné viditelné změny doposud nebyly provedeny.

Na co byste si měli dávat pozor při používání prostředí PowerShell

O tom, že problémy už byly odstraněny, Microsoft informoval v březnu. Experti z firmy Aqua Security ale byli schopni tyto zranitelnosti nalézt opakovaně 16. srpna 2023. Proto doporučují používat komponenty z galerie PowerShell s maximální opatrností.

Zdroj: Aqua SecurityThe Register


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud