Přejít k hlavnímu obsahu

IFA 2018: K vidění bude i 8K televizor Sharp

redakce 24.04.2018
info ikonka
Zdroj:

Součástí mezinárodní tiskové konference k veletrhu IFA 2018 v Berlíně bylo i předvedení novinky, kterou minulý týden uvedla na trh společnost Sharp. Jde o 8K televizor bez tuneru s rozlišením 7680 x 4320 pixelů a velikosti úhlopříčky 70 palců.

Je jasné, že televizory 8K budou na letošním veletrhu IFA 2018 jednou ze stěžejních částí programu u mnoha výrobců. Společnost Sharp na tiskové konferenci v Římě představila jako jedna z prvních oficiální prodejní verzi televizoru, spíše netelevizoru, s rozlišením 8K. Výrobce totiž tento zajímavý výrobek označuje jako obří monitor. Ovšem pokud si představíte monitor s úhlopříčkou 70 palců, je to tak trochu moc. Chybí mu totiž to hlavní, co dělá televizor televizorem, totiž tuner. Přesto si dovolíme takový obří stroj nazvat spíše televizorem než monitorem. Dovedete si představit, že byste před sebou na desce stolu měli monitor s úhlopříčkou 178 cm? My ne. Ve snaze býr první tak Sharp zatím neřeší problematiku vybavení přijímacím zařízením a spíše tedy spoléhá na to, že tento přístroj bude živ z toho, co mu dodáte k zobrazení formou streamu nebo jako video z nějakého paměťového zařízení.

Uvádíme pro zajímavost zatím dostupné údaje, které výrobce na tiskové konferenci prezentoval. Jde o LED zobrazovací zařízení s úhlopříčkou 70 palců, což znamená 178 cm. Je zcela logické, že u televizorů s rozlišením 8K se bude hovořit především o obřích úhlopříčkách, takže 70 palců je zřejmě jednou ze startovacích velikostí, kterou můžeme na veletrhu očekávat. Jas obrazovky nového modelu Sharp LV-70X500E je 400 cd/m2, špičkový jas pak může dosáhnout úrovně až 1000 cd/m2 a dynamický kontrast úrovně až 1 000 000:1. Obrazovka je rozdělena na 216 částí, ve kterých je pak jednotlivě regulován jas i kontrast. Obrazovka má odezvu 8 ms.

Je použit rozšířený zvukový systém 2.1 s dvěma oddělenými reproduktory a subwooferem o výkonu 2x 10 W + 15 W. Televizor má přímý vstup pro 8K signál 24/25/30/50/60 Hz, vstupy USB zvládnou 4K Video H.265/H.264, 30p a H.264/MPEG4 AVC/MPEG2/, 3GP/H.265/HEVC. Televizor dále zpracuje signály MP3, WAV, WMA, AAC, FLAC, JPG, JPEG, BMP a PNG.

Novinka je vybavena čtyřmi vstupy HDMI 2.0 (8K), čtyřmi vstupy HDMI 2.0 (4K/2K), USB 3.0, RJ 45 (LAN – 10BASE-T/100BASE-TX), kompozitním vstupem a výstupem pro sluchátka (Jack), dále pak digitálním optickým výstupem a analogovým výstupem i dalšími přípojnými body.

Spotřeba televizoru dosahuje maximální hodnoty 445 W, v režimu Stand-by konzumuje 0,5 W. Rozměry televizoru jsou 1564 x 967 x 375 se stojánkem a hmotnost 45 kg.

Televizor by se měl v Evropě objevit na trhu už během měsíce dubna, reálnější úvaha je spíše o tom, že bude k dostání i u nás v květnu. Cena by na evropském trhu měla být asi  12 tisíc eur, tedy kolem 300 tisíc korun.

Bohužel nám ale připadá tento monitor jako nechtěné dítě, který Sharp dostalo do slepé uličky. Jako monitor je příliš velký, jako televizor nemá vestavěný ani jeden z tunerů pro příjem televizního vysílání. Takže k čemu vlastně bude? Jako televizor nebo zobrazovač pro hráče her? K tomu zase zatím nejsou dostatečně výkonné grafické karty, které by dokázaly obsloužit 33 milionů obrazových bodů. Blu-ray si na svoji verzi pro 8K ještě chvilku počká. Takže nám není zcela jasné, k čemu takové zařízení vlastně je a kdo si ho koupí? Kromě toho, že si Sharp může tahat triko a říkat, že má v prodeji první 8K monitor na světě. Trochu málo. Ostatně, vzpomínáte na to, když Sharp přišel s revoluční technologií zobrazovacího panelu Full HD televize, kde byly tři základní barvy RGB doplněny ještě pixely se žlutou barvou? Pamatuji si na tehdejší prezentaci, kdy na speciálně připravených videích byly kytky ještě žlutější než ve skutečnosti a trubky hudebníků se leskly více než zlaté cihly. Za rok po uvedení tohoto systému po něm ani pes neštěkl. Byla to sice velmi úžasně vypadající ulička, která však byla slepá. Takže ani tady nám není příliš jasné, na jakou skupinu uživatelů Sharp vlastně míří, a možné je i to, že tento monitor přišel na trh příliš brzy...

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme