Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Intel chce dosáhnout ExaFLOPu

redakce 21.06.2011

Společnost Intel ve spolupráci se svými partnery chce do konce tohoto desetiletí nabídnout výpočetní výkon na exaskalární úrovni (ExaFLOP představuje trilion počítačových úkonů za sekundu). Superpočítače poháněné procesory Intel tvoří 77 procent aktuálního seznamu TOP 500 superpočítačů světa a skoro 90 procent všech nově instalovaných systémů v tomto roce.

Kapitoly článku

Kirk Skaugen, viceprezident společnosti Intel, představil na mezinárodní konferenci o superpočítačích (International Supercomputing Conference, ISC) vizi společnosti Intel dosáhnout do konce tohoto desetiletí výkon na úrovni ExaFLOP za sekundu. ExaFLOP představuje trilion počítačových úkonů za sekundu, což je stokrát více, než nabízejí nejrychlejší superpočítače současnosti.
Dosažení této výkonové hranice bude vyžadovat společné úsilí firemního a veřejného sektoru a také průkopnické přístupy, jaké představuje architektura Intel Many Integrated Core (MIC). Bude také potřebný inovativní, vysoce efektivní model softwarového programování a extrémní škálovatelnost systémů.

Snížení spotřeby

Pokud by měl exaskalárního výkonu dosáhnout nejvýkonnější superpočítač dneška, jímž je čínský Tian-che 1A, bylo by zapotřebí 1,6 GW elektrické energie, což odpovídá spotřebě dvou milionů domácností. To přirozeně představuje značný energetický problém. K řešení problému se spotřebou energie založili výzkumní pracovníci společnosti Intel ve spolupráci s evropskými vědci tři evropské laboratoře.

ExaFLOP za sekundu v roce 2018

Kirk Skaugen podotkl, že na trhu se superpočítači existuje potenciál pro obrovský růst. Zatímco superpočítače v osmdesátých letech 20. století nabízely výkon v řádu gigaflopů (miliarda úkonů za sekundu), dnešní nejvýkonnější stroje tuto hodnotu navýšily milionkrát. To vedlo k růstu poptávky po procesorech používaných v superpočítačích. Společnost Intel očekává, že do roku 2013 bude stovka předních superpočítačů používat milion procesorů. Do roku 2015 by se tento počet měl zdvojnásobit a ke konci desetiletí by měl dosáhnout počtu 8 milionů. Odhaduje se, že výkon nejlepšího superpočítače z TOP 500 bude v roce 2015 činit 100 PetaFLOP za sekundu a hranici 1 ExaFLOP za sekundu překročí v roce 2018. Předpokládá se, že na konci tohoto desetiletí bude mít nejvýkonnější počítač planety výkon 4 ExaFLOP za sekundu.

Intel MIC architektura

Architektura Intel MIC bude hrát klíčovou roli ve stávajícím produktovém portfoliu společnosti Intel, a to včetně procesorů Intel Xeon. Očekává se, že právě tato architektura bude krokem k exaskalárnímu výkonu. První produkt Intel MIC, zatím označovaný jako Knights Corner, by měl Intel vyrábět 22nm technologií s použitím nových tranzistorů 3D Tri-Gate . Společnost Intel aktuálně distribuuje vývojové platformy pro Intel MIC vybraným partnerům pod názvem Knights Ferry.
Sedmatřicáté vydání seznamu TOP 500 superpočítačů světa, představené na ISC, ukazuje, že Intel je hlavní silou v počítačovém odvětví: 387 systémů, tedy více než 77 procent, je poháněno procesory Intel. Skoro 90 procent všech nových systémů, které se do seznamu zařadily v roce 2011, obsahuje procesory Intel. Více než polovina těchto nových systémů je založena na 32nm procesorech série Intel Xeon 5600, jež dávají výkon více než 35 procent všech systémů v TOP 500. Pololetní seznam TOP 500 superpočítačů je dílem Hanse Meuera z Mannheimské univerzity, Ericha Strohmaiera a Horsta Simona z amerického ministerstva energetiky a Jacka Dongarry z University of Tennessee. Kompletní znění zprávy je k dispozici na www.top500.org.Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud