Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Intel chystá inovace procesorů pro stolní počítače

Michal Bareš 20.03.2014

Ještě v letošním roce plánuje Intel přinést v rámci generace Broadwell výkonnou integrovanou grafiku Iris Pro do běžných desktopových procesorů. Plánuje rovněž uvést nové 8jádrové procesory třídy Core a nové Pentium.

web-intel-prezentace-screen-nahled Společnost Intel představila plánované inovace, jejichž cílem je oživit zájem o stolní počítače, který klesl kvůli zvýšené poptávce po tabletech a smartphonech. Intel nehodlá vzdát boj o kategorii stolních počítačů a domnívá se, že budoucnost klasických desktopů se skrývá v AIO zařízeních a miniaturních počítačích, které osloví jak domácí, tak podnikové uživatele.

Na tiskové konferenci v rámci Game Developers Conference Intel představil speciální odemknutou verzi procesoru Intel Core čtvrté generace, kódově označovanou jako „Devil’s Canyon”, který by se měl na trhu objevit v polovině roku 2014. K novinkám, které přináší, patří lepší termální rozhraní a lepší materiály v okolí CPU, což by mělo vést k nárůstu výkonu a větším možnostem taktování. Pro ty, kteří vyžadují maximální počet jader i propustnost pamětí, nabídne Intel osmijádrový procesor Intel Core Extreme Edition o 16 vláknech. Bude uveden ve druhé polovině tohoto roku, bude podporovat nový paměťový standard DDR4. web-new-4th-gen-core-k-package-nahled

Intel rovněž představil plány pro výroční edici procesoru Intel Pentium, jenž připomene více než 20 let používání značky Pentium. Procesor bude obsahovat odemknuté multiplikátory, které umožní zvýšit počet jader i paměťové frekvence nezávisle na zbytku systému. Vedle toho byly potvrzeny plány na uvedení odemknutých desktopových verzí chystané páté generace Intel Core s grafikou Iris. Tyto procesory mají kódové označení „Broadwell”.

Desktopová rozmanitost: Nové designy, nová využití a noví uživatelé

V posledním kvartálu roku 2013 Intel zaznamenal 7procentní nárůst prodeje v rámci divize desktopových procesorů. K tomuto nárůstu pomohl zvýšený zájem o miniPC a AIO desktopy, které si vybírají hlavně uživatelé, jejichž prioritou je kombinace vysokého výkonu procesoru a kompaktních rozměrů. Tyto systémy lze použít na neobvyklých místech, jako jsou lodi nebo kiosky, ale najdou si místo i v domácnostech, jak ukazuje herní systém Steambox nebo přenosné počítače typu All-in-One, které si snadno lze vzít i do kuchyně a sledovat je při vaření. Na základě těchto nových designů uzavřel Intel partnerské dohody s řadou softwarových výrobců, kteří dodají na trh multiuser a multitouch (MU/MT) aplikace. Jde například o hry nebo vzdělávací tituly ideální pro velikost a možnosti dotykového ovládání počítačů typu All-in-One. 

Oznámeno bylo dvanáct nových softwarových titulů a celkem je tak k dispozici více než 170 MU/MT aplikací: Sony nabízí Wheel of Fortune, Legacy Crayola’s Color, Draw and Sing a Tarzan Unleashed, Sesame Street Prankster Planet: Banana Blast Off!, Ubisoft Chubby Kings Penguins Black Mana’s Home Interior Design, Nuiteq Snowflake ABC a Entertainment Suites, Omnivision Halli Clack a Halli Galli, Konnect Parking Friendzy, a Playtales Interactive Storybook.

Intel rovněž představil referenční design přenosného “All in One” PC s názvem „Black Brook,” tenký a lehký počítač, na kterém lze pohodlně pracovat kdekoliv v domě. Systém byl postaven se zřetelem k využití nových technologií, takže je vybaven integrovanou kamerou Intel RealSense 3-D, sadou čtyř mikrofonů, prémiovým audiem a displejem full HD.

Intel Ready Mode Technology je funkce, která využívá úsporných stavů u procesorů Intel Core čtvrté generace. V kombinaci s optimalizací softwaru a základní desky je dosaženo toho, že tyto počítače jsou neustále připraveny, neustále online a přitom spotřebovávají jen minimum energie. Technologie Intel Ready Mode v kombinaci se softwarovými tituly třetích stran tak nabídne PC, které je okamžitě k dispozici, automaticky se aktualizuje nebo také synchronizuje a ukládá pořízené fotografie, jakmile přijdete domů. Tato technologie je dostupná na vybraných OEM systémech, přičemž mnoho dalších přibude v průběhu roku 2014.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme