Společnost Intel obdrží od americké vlády přímo 8,5 miliardy dolarů a dalších 11 miliard dolarů ve formě půjčky na rozšíření své kapacity na výrobu špičkových čipů. Intel se snaží znovu stát šampionem v tomto odvětví a konkurovat společnostem jako je tchajwanská TSMC a jihokorejský Samsung a vláda ji v tom chce podpořit.
Americký prezident Joe Biden přijel do výrobního závodu Intelu v Chandleru v Arizoně, aby oznámil tento balíček, který bude určen na výstavbu nových zařízení společnosti v tomto jihozápadním státě a také v Ohiu, Novém Mexiku a Oregonu.
Preziden Biden na návštěvě
Bidenova intervence v Arizoně - jednom z několika rozhodujících států, které rozhodnou americké prezidentské volby, v nichž se utká s Donaldem Trumpem - přichází v době, kdy se demokratický prezident snaží zvýšit své skomírající hodnocení v oblasti ekonomiky.
Intel se již zavázal, že v příštích pěti letech investuje do výroby čipů asi 100 miliard dolarů a uvedl, že očekává, že bude dále těžit z daňových úlev amerického ministerstva financí, které jí umožní odepsat až 25 % těchto investic. Vládní financování výroby čipů, které Kongres schválil v roce 2022, je součástí Bidenova rozsáhlého programu na oživení domácí výroby v různých oblastech, od čisté energie po polovodiče a ocel.
Zdroj: X, IntelToday is a defining moment for U.S. chipmaking and innovation. @Intel & @CommerceGov have announced up to $8.5 billion in direct funding under the #CHIPSAct to fulfill our shared goal of restoring American leadership in semiconductors.
— Pat Gelsinger (@PGelsinger) March 20, 2024
With this funding, we're going to build… pic.twitter.com/RPiYJ1i0ul
Částku 8,5 miliardy dolarů bude Intel dostávat postupně v závislosti na tom, kdy dosáhne určitých "milníků. Ameriská administrativa očekává, že financování povede k vytvoření 30 000 pracovních míst v odvětví čipů. Celkově se pravděpodobně bude jednat o největší dotaci poskytnutou v rámci zákona Chips Act z roku 2022, který stanovil dotace ve výši 52 miliard dolarů s cílem pomoci přesunout výrobu polovodičů zpět do USA v situaci geopolitického napětí s Čínou.
Znovu na výsluní
Americká ministryně obchodu Gina Raimondoová novinářům řekla, že díky grantu budou USA na dobré cestě ke splnění svého cíle zajistit, aby se do konce desetiletí 20 % nejmodernějších čipů na světě vyrábělo v USA. Převážnou většinu špičkových polovodičů v současnosti vyrábí společnost TSMC. Spojené státy jsou závislé na "velmi malém počtu továren v Asii, které vyrábějí všechny naše nejsofistikovanější čipy", uvedla Raimondo, což označila za neudržitelnou situaci z hlediska ekonomiky a národní bezpečnosti USA.
Zdroj: X, Intel“We will enable advanced semiconductor manufacturing to make a comeback here in America.” - U.S. President Joe Biden
— Intel News (@intelnews) March 21, 2024
#ICYMI: @POTUS, @SecRaimondo, @PGelsinger and others announced Intel will receive $8.5 billion in direct funding under the #CHIPSAct. pic.twitter.com/nujIX8HSr9
Šéf společnosti Intel Pat Gelsinger to označil za "rozhodující okamžik pro USA a Intel, protože pracujeme na tom, abychom poháněli další velkou kapitolu amerických polovodičových inovací", zejména proto, že závod o rozvoj umělé inteligence vyžaduje stále výkonnější a sofistikovanější čipy.
Gelsinger se stal hlasitým zastáncem přesunu výroby čipů zpět do USA po desetiletích nedostatečných investic. Řekl, že jeho cílem je zajistit, aby se do deseti let 50 % všech polovodičů na světě vyrábělo v USA a v Evropě.