Přejít k hlavnímu obsahu

Intel dostal od vlády 8,5 miliardy dolarů na rozšíření kapacity svých továren

Pavel Trousil 21.03.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Finanční prostředky poskytnuté podle zákona Chips Act budou směřovat především na vývoj technologie 18A společnosti Intel. Společnost Intel se chce znovu stát technologickým lídrem v oblasti výroby nejmodernějších čipů a americká vláda ji v tom hodlá podporovat.

Kapitoly článku

Společnost Intel obdrží od americké vlády přímo 8,5 miliardy dolarů a dalších 11 miliard dolarů ve formě půjčky na rozšíření své kapacity na výrobu špičkových čipů. Intel se snaží znovu stát šampionem v tomto odvětví a konkurovat společnostem jako je tchajwanská TSMC a jihokorejský Samsung a vláda ji v tom chce podpořit.

Americký prezident Joe Biden přijel do výrobního závodu Intelu v Chandleru v Arizoně, aby oznámil tento balíček, který bude určen na výstavbu nových zařízení společnosti v tomto jihozápadním státě a také v Ohiu, Novém Mexiku a Oregonu.
 

Biden
info ikonka
Zdroj: Intel TZ
Generální ředitel Intelu Pat Gelsinger (vlevo) hovoří s americkým prezidentem Joem Bidenem během prohlídky továrny na polovodiče Intel v Chandleru v Arizoně ve středu 20. března 2024.

Preziden Biden na návštěvě

Bidenova intervence v Arizoně - jednom z několika rozhodujících států, které rozhodnou americké prezidentské volby, v nichž se utká s Donaldem Trumpem - přichází v době, kdy se demokratický prezident snaží zvýšit své skomírající hodnocení v oblasti ekonomiky.

Intel se již zavázal, že v příštích pěti letech investuje do výroby čipů asi 100 miliard dolarů a uvedl, že očekává, že bude dále těžit z daňových úlev amerického ministerstva financí, které jí umožní odepsat až 25 % těchto investic. Vládní financování výroby čipů, které Kongres schválil v roce 2022, je součástí Bidenova rozsáhlého programu na oživení domácí výroby v různých oblastech, od čisté energie po polovodiče a ocel.
 

Zdroj: X, Intel

Částku 8,5 miliardy dolarů bude Intel dostávat postupně v závislosti na tom, kdy dosáhne určitých "milníků. Ameriská administrativa očekává, že financování povede k vytvoření 30 000 pracovních míst v odvětví čipů. Celkově se pravděpodobně bude jednat o největší dotaci poskytnutou v rámci zákona Chips Act z roku 2022, který stanovil dotace ve výši 52 miliard dolarů s cílem pomoci přesunout výrobu polovodičů zpět do USA v situaci geopolitického napětí s Čínou.

Mohlo by vás zajímat

Znovu na výsluní

Americká ministryně obchodu Gina Raimondoová novinářům řekla, že díky grantu budou USA na dobré cestě ke splnění svého cíle zajistit, aby se do konce desetiletí 20 % nejmodernějších čipů na světě vyrábělo v USA. Převážnou většinu špičkových polovodičů v současnosti vyrábí společnost TSMC. Spojené státy jsou závislé na "velmi malém počtu továren v Asii, které vyrábějí všechny naše nejsofistikovanější čipy", uvedla Raimondo, což označila za neudržitelnou situaci z hlediska ekonomiky a národní bezpečnosti USA.
 

Zdroj: X, Intel

Šéf společnosti Intel Pat Gelsinger to označil za "rozhodující okamžik pro USA a Intel, protože pracujeme na tom, abychom poháněli další velkou kapitolu amerických polovodičových inovací", zejména proto, že závod o rozvoj umělé inteligence vyžaduje stále výkonnější a sofistikovanější čipy.

Gelsinger se stal hlasitým zastáncem přesunu výroby čipů zpět do USA po desetiletích nedostatečných investic. Řekl, že jeho cílem je zajistit, aby se do deseti let 50 % všech polovodičů na světě vyrábělo v USA a v Evropě.

Zdroj: Intel, X, X

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme