Vstupenky na výstavu LIFMAT 2022 se slevou pro čtenáře Chipu můžete zakoupit na: http://lifmat.cz/vystava/ po zadání kódu „CHIPX22“.
Cestování od stánku ke stánku s LIFMAT PASS
Interaktivní výstava má přinést především vlastní zkušenost návštěvníků. Na jednotlivých stáncích, kterých je na výstavě přes 40, si může veřejnost technologie vyzkoušet a především si nechat změřit řadu zdravotních parametrů.
U vstupu získá návštěvník zdarma „LIFMAT PASS“, podobající se cestovnímu pasu s elektronickým čipem. Při návštěvě stanoviště, kde se měří hodnoty, přiloží uživatel pas ke čtecímu zařízení a hodnoty se do čipu načtou. Po stažení mobilní aplikace LIFMAT APP (zdarma) a spárování s pasem pak má uživatel ke všem naměřeným hodnotám ze svého mobilu on-line přístup. Výstava tak simuluje zdravotní samoobsluhu budoucnosti.
Hravá rehabilitace ve VR
| Zdroj: ActiVeRsum
Rehabilitační hra ActiVeRsum od Principal engineering umožní osobám s hendikepem či s jiným tělesným znevýhodněním zažít ve virtuální realitě rehabilitaci zábavnou formou. V první připravované verzi se hra zaměřuje na aktivaci zrcadlových neuronů, kdy využívá simulaci tréninku běhu na lyžích na virtuálním okruhu.
ActiVeRsum využívá funkčnosti platformy Principal Telemedicine, která slouží pro organizaci terapeutických aktivit uživatelů rehabilitačního portálu. Zároveň umožňuje využívat už existující vlastnosti, jako například evidenci tréninků nebo měření a průběžné ukládání tepové frekvence. Hra vzniká ve spolupráci s Centrum Paraple, o.p.s., kde s klienty probíhá testování hry.
Vyzkoušejte cvičení ve virtuální realitě
Virtuální realitu dnes využívá nespočet lidí v různých aplikacích jak pro zábavu, tak i pro profesionální výcvik. Společnost VR Medical přišla na trh s inovativní myšlenkou využití virtuální reality v rámci cvičení a rehabilitace. Pacient, který není schopen během standardní rehabilitace zvednout ruku, díky prostředí, které vytvoří nasazené brýle, zapomene na okolní svět a hranice hybnosti dokáže posunout o značný rozdíl.
Expozice je doplněna přednáškou na téma “Malé zázraky v rehabilitaci”. Téma dále rozvíjí Josef Dvořák z Direct People ve své přednášce s názvem “Digitalizace není všelék a dokáže i výrazně uškodit – case study z US trhu”.
V budoucnosti bude potřeba fyzické návštěvy ordinace minimální
Díky digitální platformě společnosti Dr. Digital už pacient nebude muset docházet do ordinace vyšetřujícího lékaře. Pomocí přenosu dat mezi moderními měřícími lékařskými zařízeními a počítačem lze podstoupit některé druhy vyšetření přímo z domova. Služba navíc poskytuje i edukační funkci, neboť pomáhá pacientům orientovat se v oblasti jejich zdraví.
Tuto platformu si lze představit jako virtuální kliniku se třemi hlavními částmi: recepcí, čekárnou a ordinací. Do recepce se lze přihlásit pomocí naskenování QR kódu. Čekárna slouží k vyplnění podrobné registrace a k rozřazení do základních skupin. Ordinace zahrnuje služby koordinátora péče (proškolené zdravotní sestry) a hodnocení od ordinujícího lékaře.
Na stáncích budou návštěvníkům k dispozici na krátké konzultace nutriční terapeuti, instruktoři pohybu a psycholog. Pomohou jim zorientovat se v monitorování a ukládání dat a poradí, jak poznat, že s daty umí terapeut pracovat.
Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT představí výsledky výzkumu a vývoje
Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT představí nositelné systémy pro měření fyziologických dat. Systémy umožňují distančně monitorovat srdeční aktivitu, dechovou aktivitu, kožní vodivost, teplotu a další. Systémy jsou vyvinuty pro měření zdravotního stavu jak pacientů, tak zdravých subjektů, například sportovců nebo členů IZS.
Další skupinou systémů pro telemedicínské aplikace jsou nositelné MoCap (Motion Capture) systémy, umožňující záznam a hodnocení pohybu těla a jeho segmentů. Systémy umožňují určit správnost prováděných cviků, druhy prováděných aktivit a další.
Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva bude na stánku představovat kamerový systém a software pro určování emocí z lidské tváře využívající metod umělé inteligence.
Dále bude představen telemetrický systém, umožňující měření a přenos fyziologických dat. Je určený pro monitoring fyzického a psychického stavu jednotlivců a týmů osob, a je využíván v řadě aplikací, jakými je distanční rehabilitace, rehabilitace s využitím VR nebo dohled nad zaměstnanci v náročných prostředích.
Návštěvníci se budou moci seznámit s telemedicínským kamerovým systém pro sledování pohybů těla, vyvinutým pro distanční rehabilitaci a diagnostiku pohybového aparátu. Představitelem pokročilého MoCap systému, který bude představen, bude akcelerometrický systém pro velmi rychlých záznam dat (3kHz), určený pro studium a hodnocení sportovních aktivit.
Katedra informačních a komunikačních technologií v lékařství bude prezentovat telemedicínský systém pro distanční terapii v rehabilitaci Homebalance, který je certifikovaný jako zdravotnický prostředek a v současné době je aktivně nasazen a využíván na desítkách zdravotnických pracovišť.
Dalšími exponáty, podporující gamifikaci zdraví, jsou systém pro trénink kognitivních funkcí, systémy pro diabetiky a hypertoniky s využitím nositelné elektroniky, a nepřetržitá služba vzdálené pomoci Protectu, která je registrovanou sociální službou.
V neposlední řadě návštěvníci uvidí další pokročilé pomáhající technologie, využívající biotelemetrii
v dohledových systémech pro osobní i profesionální využití (například hasiči, nebo AČR).