Přejít k hlavnímu obsahu

Internetové vydírání

Josef Mika 23.06.2017
info ikonka
Zdroj:

DDoS útoky bývaly výsadou těch nejlepších hackerů. Dnes si je může za pár dolarů objednat prakticky kdokoliv.

Internet nás v současné době provází na každém kroku a většina z nás si už bez něj život nedokáže představit. Pro celou řadu firem však internet není jen zdrojem informací a zábavy, ale pracovním nástrojem a nástrojem obživy. A tato skutečnost samozřejmě nemohla ujít ani těm, kdo se pohybují na opačné straně zákona.

Internetoví vyděrači mohou jen těžko vyhrožovat fyzickým násilím nebo zničením obchodu. Existuje ale jiná metoda, která funguje minimálně stejně dobře. Stále oblíbenějším trikem počítačových zločinců je znefunkčnění internetové stránky prostřednictvím DoS (popřípadě DDos) útoku a požadování výkupného za to, že weby nechají „na pokoji“. Význam anglické zkratky DoS – tedy Denial of Service (odmítnutí služby) naznačuje princip hrozby. V praxi jde obvykle o útoky, jejichž cílem je vyřadit z provozu konkrétní počítač či síť. Vzhledem k tomu, že kvůli stavu internetu a schopnostem policie je jen malá šance, že zločince někdo chytí, nezanedbatelná část vydíraných výkupné zaplatí. Na veřejnost se obvykle dostanou jen větší a mediálně vděčnější útoky, podobné těm z roku 2016, kdy vlivem útoku na společnost DYN (zajišťující DNS servery) nebyly dostupné oblíbené služby jako Spotify, Twitter nebo Airbnb.

ddos-price1-nahled

Takřka "lidové" ceny DDoS útoků. Dovolit si je může skoro každý.

Chcete přesně vědět, jaké jsou typy DDoS útoků a především, jak se proti nim bránit? V tom případě si pořiďte červencový Chip. V prodeji je od 30.6. a dozvíte se v něm i zda DDoS budou noční můrou počítačových správců i v budoucnosti.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme