Významný investor veřejně vyzval představenstvo Microsoftu, aby odvolalo Ballmera z místa CEO a dalo příležitost někomu jinému. David Einhorn, prezident fondu Greenlight Capital, přitom akcie Microsoftu doporučuje a jeho fond je sám nakupuje.
Akcie jsou vzhledem k očekávaným výnosům totiž podhodnocené, a co se Ballmer ujal vedení společnosti po Billu Gatesovi (v lednu 2000), cena akcií nejprve prudce poklesla a poté dlouhodobě stagnuje (rozklikněte si Max). Až do roku 2008 však působil Bill Gates v Microsoftu naplno v pozadí jako předseda, a jakkoli právě Bill Gates Microsoft vybudoval, nejspíš i sám položil základy jeho nynějších potíží.
Po odchodu Gatese se zraky naplno upřely na Ballmera, a ten, navzdory rázné povaze, působí na mnohé stále více bezradně a zoufale.
Einhorn tvrdí, že největší zátěží pro akcie Microsoftu je právě Ballmer. Microsoft pod Ballmerem se v celkové tržní hodnotě nechal vloni předehnat Applem a v úterý ho poprvé po patnácti letech opět předstihl i „dinosaur“ IBM.
Úspěchů, které lze přičíst Ballmerovi, je poskrovnu. Nejde o tradiční byznys Microsoftu, díky kterému je Microsoft dosud velice ziskový, nýbrž o oblasti nové, v nichž Microsoft nemá takřka žádnou iniciativu a na dohánění konkurence vynakládá obrovské prostředky, jež se nevracejí. Online služby Microsoftu, včetně vyhledávače Bing, jen za poslední čtvrtletí prodělaly 700 milionů dolarů.
Einhorn tvrdí, že Ballmer se zasekl v minulosti. Taková tvrzení se objevují už léta, stejně jako že Ballmerovi chybí vize; tentokrát však jde o veřejnou výzvu uznávaného investora. Einhorn vešel ve známnost především tím, že v roce 2008 poukázal na nesrovnalosti v účetnictví Lehman Brothers čtyři měsíce předtím, než tato banka podala bankrot.
Uvidíme, zda se k Einhornově kritice přidají další. Ballmer je mimochodem druhým největším akcionářem Microsoftu hned po Gatesovi — vlastní téměř čtyři procenta tohoto obra.