O incidentu v oblasti San Rafael Swell v americkém státe Utah informovala utažská televize KUTV. Trojice studentů univerzity Brighama Younga ve městě Provo v Utahu se vydala na turistický výlet právě do kaňonů ve zmíněné oblasti.
„Četli jsme o jednom docela zajímavém kaňonu tam dole a asi rok jsme se věnovali canyoningu,“ řekl Bridger Woods, jeden ze studentů. Výlet nejprve postupoval dobře, následně však trio narazilo na nečekanou prohlubeň.
„Máme podezření, že mimořádně vlhká zima v Utahu poněkud změnila kaňon, což vedlo k mnohem těžšímu scénáři, než na jaký jsme byli připraveni,“ řekl jeden ze studentů. Woods uvedl, že se s Jeremym téměř hodinu snažili z prohlubně vylézt, ale nedařilo se.
Kvůli studené vodě v prohlubni, která třem dobrodruhům sahala až po prsa, začali postupně podchlazovat a mrznout. Rozhodli se proto zavolat pomoc, ale signál pro běžné telefonování v kaňonu pochopitelně nebyl.
Odvážlivce zachránil iPhone
Využili proto funkci SOS nouzového volání na iPhonu 14. Letošní generace disponuje touto funkcí jako první iPhone v historii. Služba funguje na bázi komunikaci se satelitem, která je dostupná i mimo běžný telekomunikační signál. Služba je běžně zpoplatněná, nicméně zákazníci iPhonu 14, 14 Plus, 14 Pro a Pro Max ji mají na rok zdarma.
Pro smolné dobrodruhy na místo dorazila posádka vrtulníku ze Salt Lake City a záchranáři z Arizony a všem třem studentům se nakonec nic nestalo. Skupina sdělila televizi KUTV, že doporučuje vzít si na dobrodružství satelitní telefon pro případ nouzové situace.
V Česku tuto technologii zatím iPhone nepodporuje. Umí to však na trzích ve Francii, Německu, Irsku a Velké Británii. Technologii na podobné bázi má v nabídce Motorola i Huawei, dostupnost však znovu není ideální.
Zdroj: KUTV