Stroje už dávno dobyly mnohé pevnosti, v nichž předtím dominovala lidská inteligence. Co třeba jazykové hádanky nebo jemné narážky? Umělá inteligence Watson od IBM jim rozumí lépe než nejlepší hráči světa. Nebo oblast rozpoznání objektů? Software od Microsoftu MRSA 2015 byl v soutěži „Large Scale Visual Recognition Challlenge“ s podílem chyb kolem pěti procent spolehlivější než lidské pokusné osoby. Dešifrování písma či porozumění mluvenému slovu? Umělé neuronové sítě to umí již dlouho lépe než lidská inteligence
Ačkoli AI dosáhla nesporných úspěchů, stále nemůže být řeči o skutečné inteligenci. Mnozí označují inteligentní stroje za „odborné idioty“, kteří zvládají pouze jediný úkol. Mohou být tedy stroje doopravdy inteligentní? Praotec všech testů inteligence pro stroje pochází od průkopníka informatiky Alana Turinga. Ten již v roce 1950 navrhl „imitační hru“, při níž se člověk může zmýlit v tom, jestli jeho partner v chatu je bot nebo jiný člověk. Nedá-li se při této hře rozlišit člověk od stroje, může být stroj podle Turinga skutečně považován za inteligentní.
Dnešní testy inteligence strojů ale vypadají už jinak a experti se neustále přou o jejich univerzální podobu. Zajímá vás toto téma? Přečtěte si o něm více v květnovém Chipu. V prodeji od 25.4.
Garri Kasparov se přepočítal, když tvrdil, že ho superpočítač nedokáže porazit. V roce 1997 se to podařilo stroji DeepBlue společnosti IBM.