Výkon počítačů se neustále zvyšuje. Přes všechna technologická vylepšení ale naráží na fyzikální hranice klasických materiálů. Abychom se i do budoucna mohli tvářit, že Moorův zákon stále funguje, musíme používat nové materiály. Seznámíme vás s novými materiály, které umožní výrobu rychlejších procesorů, barevnějších displejů a výkonnějších akumulátorů. Řada z nich jich existuje, ovšem jejich nasazení do praxe doprovází řada technických i fyzikálních problémů, které bude nejprve nutné dořešit.
Jedním z materiálů, o kterých se v současnosti uvažuje coby náhradnících za křemík, je germanium. Tento polovodič má v porovnání s křemíkem řadu výhod. Díky nižšímu odporu by umožnil procesorům pracovat na vyšší frekvenci bez toho, aby docházelo k nechtěnému přehřívání.
Již několik let je za podobný „zázračný materiál“ označován grafén, ale není zdaleka jedinou látkou, se kterou se v laboratořích experimentuje. Mezi slibné vyvíjené substance patří jak struktury o tloušťce jediné atomové vrstvy, tak obyčejné běžné látky, jako je například síra, která má nečekaný potenciál pro výrobu nových typů baterií.
Celý článek najdete v Chipu 05/2015.