MacBook vs. malware
Cílem bylo ověřit, jak odolné jsou Macy vůči softwarovým hrozbám. Počítače Apple mají obecně pověst bezpečnější alternativy k Windows strojům, a to díky uzavřenějšímu systému a přísnějším pravidlům pro aplikace. Youtuber si proto pořídil nový MacBook Pro s čipem M3 Max a pustil se do experimentu.
Protože výchozí prohlížeč Safari nedovolí stahování většiny pochybných souborů, sáhl po „náhradě“ – falešné verzi Internet Exploreru, kterou nainstaloval ručně. Brzy po spuštění začal systém stahovat a spouštět různé podvodné programy: od upravených prohlížečů a rozšíření až po infikované videohry jako například IGI 2: Covert Strike, která sice šla spustit, ale běžela v naprosto nehratelných 10 až 20 snímcích za sekundu (FPS).
Počítač se změnil v digitální chaos
Když počet nainstalovaných malwarů překročil čtyřicítku, začal se počítač chovat čím dál podivněji. Objevovaly se a mizely náhodné složky, na ploše vyskakovaly reklamy a nevyžádaná okna, a začaly se ukládat automatické záznamy obrazovky. Po instalaci všech 100 škodlivých aplikací byl notebook zcela nepoužitelný – zamrzlý kurzor, zcela zahlcený systém a reklamy kam se podíváš.
A výsledek? Ani zařízení od Applu za 90 tisíc korun nedokázalo odolat masivnímu útoku. Stejně jako v případě běžného PC s Windows skončil MacBook jako digitální mrtvola, která čeká na kompletní přeinstalaci nebo rovnou recyklaci.
Zdroj: Basically Homeless, PCMag