Přejít k hlavnímu obsahu

Jak proměnit starý mobil ve zlato: konečně budeme schopni efektivně využít elektronický odpad

Josef Mika 07.03.2024
info ikonka
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Všichni, kdo ještě vlastní staré počítače a mobilní telefony, by měli zpozornět. Vědcům se totiž podařilo získat zlato z údajně téměř bezcenného elektronického odpadu.

Ve starých počítačích, noteboocích nebo mobilních telefonech je spoustu drahých kovů. To tak nějak tušíme. Také se ale ví, že opětné získávání těchto materiálů, jako je třeba zlato, je bohužel nákladné. Jenže švýcarští vědci z vysoké školy ETH Curych teď nalezli poměrně jednoduchý, a hlavně cenově efektivní postup, jak ze starých zařízení extrahovat zlato. 

Získávání zlata je obecně složitý úkol. Nový postup vyvinutý na ETH Curych by měl nyní tento proces zjednodušit. Vše, co je k tomu překvapivě potřeba, je odpadní produkt z výroby sýrů, a to syrovátka. 

Filtrování zlata z roztoků je obvykle obtížné, protože zlato je v nich velmi jemné rozptýlené. Bílkoviny obsažené v syrovátce ale mohou pomoci zlato z roztoku odfiltrovat. Podle Raffaela Mezzenga, profesora na katedře zdravotnických věd a technologií na ETH v Curychu, je však třeba syrovátku ještě předem upravit.

Proměna starých smartphonů ve zlato a peníze: jak funguje nový proces

Zlato
info ikonka
Zdroj: Freepik
Zlato se získává pomocí bílkovinné houby.

Výzkumníci nejprve vložili staré počítačové motherboardy do kyselé lázně, aby se v ní rozpustily vzácné kovy, které desky obsahovaly. Dále použili syrovátku, aby vytvořili jakousi proteinovou houbu. Pro úpravu syrovátky jsou důležité také kyselina a sůl. Tyto složky dodávají bílkovinnému roztoku konzistenci podobnou želatině. Gel se pak dehydratuje, čímž vznikne proteinová houba.

Když se pak taková proteinová houba přidá do kyselé lázně s drahými kovy, naváže na sebe zlato. Jakmile houba absorbuje zlato, protein se spálí. Zůstane jen zlatý nuget. Výzkumníkům se tak podařilo získat jeden gram zlata ze 40 základních desek počítačů. Jsou si jistí, že se tento postup vyplatí i v daleko větším měřítku.

Profesor Mezzenga však zdůrazňuje, že tento proces nelze jednoduše realizovat v domácích podmínkách. Při umístění elektroniky z počítačů a mobilů do kyseliny totiž vznikají toxické plyny. Potřebujete speciální prostor s výkonným filtrem.

Zdroj: BR.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme