Tuto zimu bude drahý nejen plyn. Strmě roste i cena elektřiny, což se promítá do ceny prakticky všech výrobků a řady služeb. Experti očekávají další růst inflace, jejíž výše závisí na mnoha různých faktorech. Prognózy nejsou nijak optimistické a na podzim, potažmo nadcházející zimu, nás čeká značná finanční zátěž.
Úspora elektrické energie v domácnosti při každodenním režimu: tyto produkty vám pomohou
Spotřebitelé mají při výběru vhodného tarifu pro odběr elektřiny jen velmi omezené možnosti. Současné tarify přinášejí jen velmi malý, spíš žádný potenciál úspor. Zákazníci, kterým v těchto dnech končí fixace dřívějších cen, zažívají doslova šok. Ceny rostou skokově a veřejně se hovoří o tom, že energie už nikdy nebudou tak levné, jak jsme byli ještě donedávna zvyklí.
Lidé ale přeci jen mohou změnit své zvyklosti a pořídit si produkty, které by jim z dlouhodobější perspektivy mohly přinést úspory. Nejde o nijak vysoké investice, produkty se dají snadno pořídit v řetězcích prodejen pro hobby a domácnosti, a také na internetu.
1. Zásuvkové lišty s vypínačem
Pomocí zásuvkové lišty s vypínačem snadno odpojíte všechna připojená zařízení. Připlaťte si za kvalitní produkt. | Zdroj: Csaba Nagy/Pixabay
Pokud jsou ve větším množství trvale připojeny, mohou různé síťové adaptéry a nabíječky reprezentovat ne nevýznamný zdroj spotřeby elektrické energie. V jejich případě se doporučuje, pokud je zrovna nepoužíváte pro nabíjení mobilu nebo notebooku, odpojit je od elektrické sítě. Pokud je máte zapojené do vícenásobné zásuvky, tak si pořídit model s vypínačem a jednoduše vše vypnout naráz.
To se dá aplikovat i u ostatních elektrických spotřebičů, které používáte jen několik hodin denně a které jinak v pohotovostním režimu opět mohou v celkovém součtu spotřebovávat nezanedbatelnou část elektrické energie. Můžete je připojit k více vypínatelným zásuvkám nebo napájecím lištám s vypínači. Patří mezi ně televizory, soundbary, kávovary s integrovaným displejem a hodinami, mikrovlnné trouby nebo různé audio systémy.
2. Úsporná sprcha
Pomocí úsporných sprchových hlavic lze uspořit až polovinu vody. | Zdroj: Hannah Xu/Unsplash
Velký potenciál má úsporná sprchová hlavice. Na přípravu teplé vody se spotřebuje velké množství energie. Pokud se vám podaří snížit množství teplé vody, kterou spotřebováváte v každodenním životě, bude to mít i pozitivní dopad na spotřebu elektrické energie nebo plynu, potřebných pro její ohřev.
V průběhu jedné minuty sprchování je průměrná spotřeba vody 15 litrů. Použitím úsporné sprchové hlavice se spotřeba dá snížit na polovinu.
3. Perlátory a šetřiče vody na vodovodní baterie
Perlátor se montuje na konec hubice vodovodní baterie. Drobná vychytávka pomůže s úsporami. | Zdroj: Curology/Unsplash
Na každou baterii, ať už v koupelně nebo v kuchyni, se také vyplatí namontovat perlátor. Jde o praktickou pomůcku pro úsporu, kterou opět najdete v každém hobby obchodu a nestojí moc peněz. Montuje se na ústí vodovodní baterie a přimíchává vzduch do proudu vody. Tím se voda "naředí" a sníží se její spotřeba.
Perlátor dokáže ušetřit až jeden litr vody za minutu, což v konečném důsledku opět přinese snížení nákladů na přípravu teplé vody.
4. Úsporná svítidla a LED žárovky
Moderní LED žárovky jsou nejen úsporné, ale mohou být i designovým prvkem ve vašem interiéru. | Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash
Ti, kdo tak doposud neučinili, mají nyní o důvod víc: pokud vyměníte žárovky ve svých svítidlech za LED technologii a úsporné výbojky, lze za svícení ušetřit až 90 % elektrické energie.
Při nákupu je dobré věnovat pozornost dvěma hodnotám:
U LED svítidel a úsporných žárovek se už nehledí na výkon, ale na intenzitu světelného toku, udávanou v lumenech (lm). Orientační pomůckou je přepočet, kdy světelný tok něco málo přes deset lumenů odpovídá přibližně světelnému záření klasické žárovky s příkonem 1 W. Pokud tedy chcete nahradit klasickou 40W žárovku, hodí se jako ekvivalent úsporný model se světelným tokem 470 lm.
Důležitá je také teplota barvy světla, udávaná v Kelvinech. Zdroj teplé bílé s hodnotou 2700 až 3000 Kelvinů poskytuje příjemnou barvu světla. To přibližně odpovídá zabarvení světla klasické žárovky s vláknem. Zdroje neutrálního bílého nebo denního bílého světla mají vyšší hodnotu, například u standardizovaného denního světla je to 6500 Kelvinů.
Úsporné a LED žárovky zakoupíte jednotlivě, ale i v sadách. V závislosti na modelu a značce počítejte s cenami od vyšších desítek do nižších stovek korun za jednu žárovku.
5. Měřič spotřeby elektrické energie
Složitější měřiče spotřeby dokáží podle zadaného tarifu i vyčíslit náklady na provoz měřeného zařízení. | Zdroj: Marketing-ASS/Pixabay
Zajímá vás, kolik elektrické energie vaše spotřebiče vlastně konzumují? A chcete to porovnat s ostatními spotřebiči případně zvažujete nákup úspornější varianty? Každý, koho takové údaje zajímají, si je snadno může ověřit pomocí měřiče spotřeby elektrické energie. Naměřené hodnoty se poté dají porovnat s energeticky úspornými modely, které jsou k dispozici na trhu.
Měřiče jsou k dispozici od mnoha výrobců zpravidla jako integrované zařízení s průchozí zásuvkou a zpravidla i zálohovacím akumulátorem. Zobrazují proud a příkon spotřebiče a zaznamenají maximální hodnoty i spotřebu za dobu připojení. Některé modely umožňují i nastavení používaného tarifu čili dokáží spočítat náklady na provoz připojeného zařízení. Náklady na pořízení měřiče spotřeby počítejte podle typu zpravidla do pěti set korun, u sofistikovanějších modelů do jednoho tisíce.
Měřič spotřeby elektrické energie vám pomůže hlavně v případech, kdy máte ve své domácnosti mnoho spotřebičů staršího data výroby. A může jít zrovna o spotřebiče, které jsou výkonnější a tvoří základ, například automatické pračky, lednice, sušičky nebo mikrovlnné trouby.
Zdroj: Alza.cz, CZC.cz, Mall.cz, Focus