Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jak snížit spotřebu mobilních dat vašeho smartphonu? Ušetříte nejen peníze, ale i své nervy

Jiří Palyza 11.03.2024
Zdroj: Wayhomestudio/Freepik

Android je s více než sedmdesátiprocentním podílem na celosvětovém trhu nejrozšířenějším systémem pro mobilní telefony. Znáte ale užitečné triky, které vám pomohou šetřit spotřebu mobilních dat, a tím i celkové náklady za služby operátora?

Kapitoly článku

V současnosti se celosvětově používá přibližně 2,7 miliard smartphonů, na kterých běží systém Android. Při každodenním používání mobilního zařízení se ale nevybíjí pouze baterie, ale spotřebovává se i velký objem mobilních dat.

Pokud si neplatíte tarif s neomezenými daty, nebo máte jejich limit tak vysoký, že jej ani nevyčerpáte, možná se často na konci měsíce potýkáte s přiškrcenou rychlostí mobilního připojení. Pro uživatele Androidu ale existuje několik triků, jak tomu předejít.

1. Používání mobilních dat lze deaktivovat ručně
 

Rychlé možnosti nastavení smartphonu
Zapínání a vypínání mobilních dat můžete provádět podle svých potřeb. Bude vás to sice stát nějaký ten čas, ale z hlediska úspory objemu spotřebovaných dat se to jistě vyplatí.
Zdroj: Sten Ritterfeld/Unsplash

Můžete si sami určovat, kdy váš smartphone bude mobilní data využívat a kdy ne. Pomocí panelu rychlého přístupu data jednoduše vypnete. Z domovské obrazovky si jej snadno zobrazíte přetažením prstem shora dolů (swipe).

Samozřejmě to můžete udělat i jiným způsobem, a to prostřednictvím nabídky Nastavení, kde v oblasti připojení a využití dat deaktivujete mobilní datové připojení.

Má to ale samozřejmě svá omezení. Pokud nejste připojeni k Wi-Fi, všechny aplikace vyžadující přístup k internetu přestanou fungovat. Pak se nabízí praxe mobilní data aktivovat pouze pro případ, kdy potřebujete být online, vyřídit vše potřebné, a data opět deaktivovat. Odměnou vám bude i mírná úspora kapacity akumulátoru, protože jste si jistě už dříve všimli, že s aktivovanými daty se vybíjí rychleji.

Možná vás i napadne deaktivovat data jednoduše přepnutím mobilu do letového režimu. Ano i to jde. Nicméně na rozdíl od režimu Letadlo se při pouhé deaktivaci mobilních dat zachovají aktivní Wi-Fi a Bluetooth připojení.

2. Cílené vypnutí aplikací a související úspora dat

Obzvlášť praktická je možnost deaktivovat možnost používat mobilní data u jednotlivých aplikací. Obecně (může se to v jednotlivých verzích systému Android drobně lišit) toto nastavení najdete v části Nastavení, Připojení, Využití dat, Využití mobilních dat.

 

Mohlo by vás zajímat

Zde poté můžete jednotlivým aplikacím zakázat používání mobilních dat. Můžete si například nechat aktivní WhatsApp, abyste byli k zastižení, ale deaktivovat jiné aplikace, což vám pomůže ušetřit datovou spotřebu.

Praktická je také funkce v části Nastavení, Připojení, Využití dat. Zde můžete aktivovat režim úspory dat. Tím se automaticky reguluje a omezuje spotřeba dat a aktualizace aplikací na pozadí.

3. Jednoduché nastavení datového limitu

Uživatelé systému Android také mohou využít praktickou funkci, která jim umožní mít spotřebu dat pod kontrolou. V systému se dá nastavit datový limit: pomocí posuvného ovladače lze stanovit jeho velikost.

Po dosažení určeného limitu se zapnutá mobilní data automaticky deaktivují. Pomocí dalšího posuvníku si také můžete nastavit objem spotřebovaných dat, při jehož dosažení vám systém zobrazí upozornění.

4. Předběžné stažení streamovaného obsahu

Streamování obsahu na mobilu
Streaming obsahu může váš datový limit brzo vyčerpat. Pokud to vaše služba umožňuje, vyplatí se obsah stáhnou předem v místě, kde je dostupný internet přes Wi-Fi.
Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Pokud na cestách rádi sledujete filmy, seriály nebo posloucháte hudbu, pro úsporu dat je dobré se vyhnout streamování. To dokáže objem dat velice rychle vyčerpat. Místo toho dává smysl si obsah stáhnout předem. K tomu samozřejmě budete potřebovat aktivní internetové připojení, takže je dobré to udělat například v místě, kde máte dostupný Wi-Fi internet – jde nám přeci o úsporu dat.

Předpokládáte správně, že stahování obsahu předem pro pozdější možnost přehrávání off-line má svá omezení. Jde především o to, že u nejoblíbenějších aplikací, ke kterým patří Netflix, Amazon Prime Video, Spotify, YouTube a další, budete pro funkci stahování předem potřebovat placené předplatné. Některé služby vlastně ani jiné nenabízí.

Pokud se přeci jen na cestách bez streamingu neobejdete, můžete tak činit se sníženou kvalitou. To vám také ušetří spoustu datového objemu a zpravidla lze vše nastavit v samotných aplikacích.

5. Komprimujte obrázky

Focení smartphonem
Fotky pořizované s vysokým rozlišením je dobré před odesláním zkomprimovat či zmenšit jejich velikost. Některé nástroje pro online komunikaci to zvládají automaticky.
Zdroj: Angela Compagnone/Unsplash

Prostřednictvím mobilních telefonů také často konverzujeme v prostředí online komunikátorů, nebo posíláme zprávy elektronické pošty. Pokud si jen vyměňujeme textové zprávy, spotřebu dat by to nemělo příliš zatěžovat. Jiná situace ale nastane v případech, kdy si začneme posílat obrázky nebo videa.

Pokud je toto vaše běžná praxe při použití mobilních dat, jistě jste si už všimli, že vaše datová spotřeba tím dostává zabrat. Abyste jí ulevili, je dobré obrázky před odesláním komprimovat, tedy zmenšit velikost jejich souboru. Čím menší je posílaný soubor, tím méně dat se pro jeho odeslání spotřebuje. Ačkoliv to na první pohled může vypadat komplikovaně, je to zpravidla velmi jednoduché. Pro Android existuje spousta aplikací, které můžete pro komprimaci obrázků použít. Jednou z nich je například Photo Resizer.

Pokud pro online komunikaci na mobilu používáte WhatsApp, nemusíte si je sami komprimovat. Aplikace obrázky před jejich odesláním zmenší automaticky.

Zdroj: Recharge, Airalo, Photo Resizer
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud