Přejít k hlavnímu obsahu

Mobily přirostlé k ruce: své smartphony sledujeme častěji, než si myslíme – věděli jste, kolik vám berou času?

Jiří Palyza 20.02.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Většina lidí by svůj mobil nikdy nepustila z ruky. Nakonec, často to vidíme kolem sebe: lidé kráčející se zářící plackou a nepřirozeně skloněnou hlavou k jejímu displeji. Tipli byste si, jak často mnozí z nás své zařízení denně používají?

Kapitoly článku

Lidé se dívají na svůj mobilní telefon v průměru 53 až 80x denně. K tomuto závěru dospěl startup, který vznikl při Univerzitě v Bonnu. Na základě svého zkoumání, vycházejícího z aplikace Menthal, poukazuje na frekvenci interakcí lidí s jejich smartphonem. Ve své studii popisuje, že ve fázi jejich bdělosti je to každých 15 minut. A při průměrné délce každého "pohledu na mobil" a činnosti s ním, která navazuje, je to celkem přibližně dvě a půl hodiny. Docela dost času, nemyslíte?

Ale ono to není jen o tom, že činnosti s mobilem nám berou významný časový úsek z aktivní části dne. Druhotný neméně důležitý efekt je odtržení od činnosti či úkolu, na který jsme se předtím soustředili. Nabourání koncentrace a zpětné "ponoření" do předchozí činnosti opět bere čas a neustálé rozptylování může mít časem škodlivý vliv na psychiku. Ne všichni jsme schopni "preemptivního multitaskingu", mimochodem vlastnosti, která byla svého času velmi vyzdvihována u Windows – pamatujete?

Návykové chování: proč se lidé dívají tak často na své smartphony?

Přátelé vzájemně sledují své smartphony
info ikonka
Zdroj: Marymarkevich/Freepik
Aplikace jsou stále častěji navrhovány tak, aby uživatele udržely online co nejdéle.

Dnes už není žádné tajemství, že vývojáři aplikací jsou vyzýváni k tomu, aby při jejich vývoji používali prvky, vyvolávající návykové chování. Přičítá se k tomu i návrh grafického rozhraní. Využívají se k tomu už dříve popsané metody temných vzorů (dark patterns), kterými se snaží poskytovatelé aplikací a webových stránek u uživatelů vyvolat potřeby, které by je nenapadly, anebo ztížit některé z operací, například zrušení placené služby. Jak zdůrazňují autoři studie, chování uživatelů smartphonů je v nemalé míře založeno na klasickém podmiňování.

Jednoduché přirovnání, které dobře vysvětluje návykové chování, lze hledat například u herních automatů. Už pouhé očekávání výhry, které může být v případě smartphonů odpověď na zprávu, zveřejněný status, fotografii či lajk u nového příspěvku, uvolňuje dopamin. A vzhledem k tomu, že ne vždy se dostaví něco pozitivního, je zde naplněn princip přerušované proměnlivé odměny. 

Mohlo by vás zajímat

Poskytovatelé a vývojáři aplikací navíc pracují s dalšími psychologickými triky, které posilují strach z promeškání něčeho důležitého a sází na potřebu sociálních vazeb lidí a pozitivní zpětné vazby. Významná část funkcí obsažených v aplikacích není ve skutečnosti určena k optimalizaci ovládání a zvýšení "uživatelského zážitku", ale především k tomu, aby uživatele povzbudily k delšímu a častějšímu používání aplikace.

Patří k tomu návrhy kontaktů na rozšíření propojení na sociálních sítích, tlak na přímou odpověď v prostředí komunikátorů, nebo funkce automatického přehrávání na YouTube.

Vyhněte se stresu: jednoduché tipy vám pomohou používání smartphonu omezit

Blondýnka se smartphonem v ruce.
info ikonka
Zdroj: Wayhomestudio/Freepik
Možná si to ani neuvědomujeme, ale s mobilním telefonem často trávíme zbytečně mnoho času. Dlužno dodat, že vývojáři aplikací a různých služeb nám to příliš neusnadňují.

Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu a předcházeli možné závislosti, vědci na základě studie doporučují několik jednoduchých tipů a triků:

  • Pokud se chcete soustředit a být efektivní při některé z činností, odložte svůj smartphone pokud možno co nejdále od sebe, například do jiné místnosti. Rozhodně jej neumísťujte do svého zorného úhlu. Pouhá přítomnost mobilu ve vaší blízkosti dokáže soustředění významně narušit.
     
  • Vypněte všechna oznámení a postupně aktivujte jen ta, která skutečně potřebujete. Zamyslete se, které z instalovaných a používaných aplikací vám nabízejí skutečnou hodnotu.
     
  • Deaktivujte si funkci automatického přehrávání na YouTube a dalších streamovacích službách. Případně si videa ke shlédnutí vyhledávejte cíleně. Nenechte se vtáhnout do takzvaného "push" mechanismu, který vám přehrává jedno video za druhým. Klasický příklad jsou Shorts videa na YouTube, nebo nekonečný sled videí na TikToku. Algoritmus navíc nabízí videa podle vašeho zájmu, tedy s tématikou, kterou jste sledovali v předchozích videích.
     
  • Přehodnoťte svůj vztah k lákadlům, jakými jsou často online hry vyvolávající dopaminové efekty, ale i jiné aplikace, snažící se nás udržet online co nejdéle.

Zdroj: IT.Niedersachsen, Murmuras, Popular Science, Menthal

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme