Přejít k hlavnímu obsahu

Jak v mrazivých dnech prodloužit výdrž mobilu – znáte tyto triky?

Jiří Palyza 06.12.2023
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Teploty klesají hluboko pod nulu a motoristé začínají mít obavy o bezproblémové starty. Podobně jako akumulátorům v autech chlad nesvědčí ani akumulátorům ve smartphonech. Jak v mrazivých dnech ochránit telefon před náhlým vypnutím a maximalizovat výdrž baterie?

Kapitoly článku

V zimě se nízké teploty netýkají jen nás. Kromě pořádně teplého oblečení pro pobyt venku je potřeba myslet i na techniku, kterou zpravidla nosíme s sebou. Zejména kapacita akumulátorů je na teplotě silně závislá, což ovlivňuje i výdrž smartphonů.

Výrobci ve svých specifikacích uvádějí doporučené teplotní rozsahy, obvykle 0 až 35 stupňů Celsia. Ani extrémní horko tedy není ideální, ale problémy mobilním telefonům způsobuje zejména chlad.

Může to dojít až tak daleko, že mobilní telefony se v zimě velmi rychle vybíjejí, respektive skokově padá úroveň nabití baterie, ačkoliv by v ní mělo být stále dost energie. Pokud se vám to také stane, můžete zůstat klidní, protože v naprosté většině případů se aktivovala ochranná funkce smartphonu a ochránila vaše zařízení před poškozením.

Nízké teploty zpomalují chemické procesy v akumulátoru

Nabíjení smartphonu
info ikonka
Zdroj: macrovector/Freepik
Při nízkých teplotách běží elektrochemické procesy v baterii pomaleji.

Nejrozšířenější akumulátory, které výrobci osazují do svých současných modelů, jsou vyrobeny na bázi lithia. Není potřeba zabíhat do přílišných technických detailů, ale je dobré vědět, že elektrochemické procesy v akumulátoru se chladem zpomalují. Vnitřní odpor akumulátoru se zvyšuje, když má elektrolyt vyšší viskozitu. Tím se zvyšuje i proudový odběr, což způsobí pokles napětí a rychlé vybití.

Mohlo by vás zajímat

Aby se zabránilo poškození mobilního telefonu, výrobci zařízení pro podobné případy vybavují funkcí nouzového vypnutí. Pokud k takové situaci dojde, často stačí mobil vložit do vnitřní kapsy bundy. Počkejte 30 až 60 minut, než se prohřeje, a zkuste jej znovu zapnout. Měl by bez problémů naběhnout.

Nervující "studené efekty" baterií smartphonů

Vlnovky na displeji mobilu
info ikonka
Zdroj: rawpixel.com/freepik
Příliš nízké teploty se mohou projevit i na vadách při zobrazení na displejích.

Kromě samovolného vypínání je dobré vědět i o dalším vlivu nízkých teplot na akumulátor. Délka fungování mobilu se zkracuje, protože se akumulátor v chladu rychleji vybíjí. Může se stát že mobil, který v létě vydrží celý den, je v zimě při stejném režimu používání vybitý už cestou z kanceláře domů. Vliv na to může mít i snížená schopnost nabíjení akumulátoru při nízkých teplotách.

Další věc je negativní vliv nízkých teplot na obrazovky smartphonů. Jejich reakce mohou být pomalé, nebo může obrazovka zcela zamrznout. Oslabená může být také barevnost a jas.

Udržení smartphonu v teple

Žena poslouchá hudbu ze smartphonu v chladném dnu
info ikonka
Zdroj: Freepik
Pro volání nebo poslouchání podcastů by smartphone měl v průběhu zimy raději zůstat v tašce.

Stejný princip, jaký praktikují při ochraně před zimou lidé, platí i pro mobilní telefony. Ne že byste měli svůj mobil balit do vlněného svetru, ale je dobré telefon ukládat do vnitřních kapes, kde je blízko těla a není tak přímo vystaven mrazu.

Mobilu vysloveně neprospívá například jeho držení v rukavicích při hovoru. Pokud už zařízení musíte vytáhnout do mrazivého prostředí, je dobré jej používat jen krátce a pak opět schovat.

Správné nabíjení smartphonu v průběhu zimy

Nabíjení smartphonu
info ikonka
Zdroj: Onur Bina/Unsplash
Pokud je to alespoň trochu možné, nabíjejte mobil v teplém prostředí.

To, co platí pro provoz smartphonu, platí i pro jeho nabíjení. Stejně jako není dobré dobíjet při vysokých teplotách, platí to i pro chlad.

Po návratu ze zimní procházky nechte mobil srovnat na pokojovou teplotu a nepřipojujte jej na nabíječku hned. To může trvat půlhodinu až hodinu, kdy už můžete nabíječku bez problému připojit.

Vyhýbejte se rychlým změnám teplot

Zimní běhání v parku
info ikonka
Zdroj: redcharlie/Unsplash
I v zimě se dá sportovat. Jen nedobíjejte svůj mobil hned poté, kdy jej po návratu z běhu vyjmete z pažního pouzdra. Dejte mu čas na srovnání teploty.

Lidé, kteří nosí brýle, to znají velmi dobře. Jste chvíli venku, pak vstoupíte do teplého prostředí a brýle se okamžitě zamlží. V tu chvíli nevidíte nic.

To je sice nepříjemné, nicméně nedojde tím k poškození brýlí. U smartphonů je to jinak. Kondenzace vlhkosti by mohla telefon poškodit a hrozí riziko zkratu, nebo koroze uvnitř zařízení.

Mohlo by vás zajímat

Jak se proti tomu bránit? Po příchodu domů z pobytu v chladných teplotách venku je dobré nechat telefon v kapse bundy, nebo na chodbě, aby si pomalu srovnal teplotu. Vstupní prostor nebývá tolik vytápěný, jako obývací pokoj nebo kuchyň, takže by nemělo dojít k velkému teplotnímu šoku.

Jak dlouho necháte mobil na novou teplotu "zvykat" záleží na tom, jak nízká teplota byla venku a kde jste měli telefon uložený. Zpravidla by měla stačit půlhodina až hodina. Pokud by se vám na smartphonu vysrážela vlhkost, rozhodně jej nesušte fénem ani nepokládejte na topení.

Zdroj: SafetyLine, BatteriesPlus


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme