Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak virtuální servery v datacentru zachrání vás i vaše podnikání?

redakce 03.08.2015

Firmy dnes buď záměrně, nebo z obav odmítají obměnit své hardwarové vybavení svých serveroven a vystavují se tak nebezpečí, že každým dnem mohou přijít o svá data, aplikace na míru, o zakázky, ale i mohou mít i ztráty díky prostojům nebo vytíženému cashflow s tím spojeným.

 Uvádí se, že až 90 % firem do 5 let zkrachuje poté, co přijdou o svá data. Řešení je přitom nejen jednoduché, nenáročné na cash-flow, ale především rychlé.

Podnikové aplikace, strategická firemní data, ale dokonce i ERP systémy a účetnictví jsou více než v 65 % případů firem v přímém ohrožení. Firmy, které svá data provozují na vlastních serverech, nestíhají totiž obnovovat hardware a dostatečně zálohovat nejen data, ale i přívod energií. Vyplývá to posledního průzkumu agentury AdLab, která se zaměřila na sektor SME a jejich serverovou infrastrukturu. Část z podnikatelů zároveň uvedla, že se obávají jakkoliv zasahovat do zatím stabilního a funkčního softwarového řešení. Zastarávající servery, často provozované bez zálohovaného přívodu energií nebo internetového připojení, se tak stávají pro ně časovanou bombou.

Datové centrum

Vzhledem k náročnosti a komplexnosti zálohování, tedy nejen mít bezpečně odzálohovaná data, ale i datovou konektivitu a několikastupňové řízení elektrické energie, se jako nejbezpečnější jeví spíše umístit své servery do datového centra, zkrátka službu outsourcovat. Tady ovšem narážíme v praxi na dva problémy. Firmy prý často rozhodnutí o výměně hardwaru odkládají z důvodu předpokládané finanční náročnosti (86 %), ale i obav ze ztrát z prostojů při převádění dat na nové servery (46 %), ať už fyzické či virtuální. Právě výpadek serverů a nutné přesouvání aplikací a dat je u téměř poloviny firem hlavním důvodem, proč odmítají jakkoliv obnovit hardware, na kterém přitom provozují své vlastní podnikání.

Výpadek serverů vs. jejich ztráta

Zkušenosti jednatelů společností sítí přitom ukazují, že výpadkovost serverů je nejčastější příčinou ztráty nejen firemních dat a zakázek, ale způsobují i související prostoje. Přesto řada z nich řeší výměnu serverů, až když přestane infrastruktura správně pracovat. Výpadek a ztráta dat však mnohonásobě převyšuje náklady, které by firmy zaplatily, pokud by servery vyměnily včas.

Přesunutí dat bez ztráty sekundy?

Převažujícím trendem jsou tzv. virtuální servery. Jednou z jejich mnoha výhod je právě to, že je lze přesunout takřka bez jakéhokoliv výpadku provozu. Poměrně hojně využívanou variantou je ale také pronájem fyzických serverů v datacentru, nebo jen umístění vlastních serverů do datacentra. „Můj první server jsem takto bez jakýchkoliv problémů provozoval 3 roky k mé naprosté spokojenosti. Po této době byl server jako hardware morálně již zastarávající, a tak jsem rozhodl k pořízení nového. Od pana Dvořáka jsem dostal výbornou nabídku, navíc mi i podrobně popsal několik možností nastavení virtuálních serverů, takže jsem vůbec neuvažoval o změně poskytovatele serverhostingu. Nový server byl během krátké doby připraven a spuštěn,“ uvedl Pavel Mudra ze společnosti MUDRADATA, který provozuje své servery ve známém pražském datacentru Coolhousing.

Ztráty dat po výpadcích dosluhujících serverů, ale také související vstupní náklady na pořízení nové infrastruktury tak mohou být tak i pro firmy dostatečným důvodem pro cenově přijatelný pronájem místa v datacentru.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud