Mlha se objevuje většinou brzy ráno a večer, a to s větší pravděpodobností v místech, kde je v blízkosti voda – tedy například u řek, jezer nebo v bažinatých loukách a lesích. Mlhu můžete využít různě – jen jako zajímavou dekoraci, nebo jako difuzor pro rozptyl světla. V tom případě se postavte tak, že využijete jako zdroj podsvícení vycházející slunce – to by mělo být samozřejmě na snímku také. Můžete pak zachytit rozptýlené paprsky světla a především zajímavé barevné efekty tímto způsobem vytvořené. Tip: Je lepší probudit se brzy ráno a dobře se připravit na situaci, kdy budou světelné podmínky nejoptimálnější.
Kontrast se v mlze výrazně snižuje, a proto je komplikovanější správně zaostřit. Hledejte zajímavou scénu, na které jsou například stromy, sloupy, veřejné osvětlení nebo další objekty v různých vzdálenostech od vás. To dodá fotografii přirozenou hloubku.
Bude lepší, když v případě fotografování v mlze vypnete automatickou expozici a blesk. Nastavte ručně o něco vyšší expozici, než ukazuje expozimetr, protože ten je zmatený ze světelných odrazů v mlze. Polovina nebo další úroveň expozice zabrání jemnému zelenému nádechu fotografií. Je tu samozřejmě riziko, že při delším expozičním čase fotoaparát neudržíte pevně, takže je lepší fotografovat se stativem nebo pro fotoaparát najít nějaké vhodné pevné místo. S expoziční dobou experimentujte. Neměla by být zase příliš dlouhá, aby se z mlhy nestala nedefinovatelná šedá hmota. Navíc můžete rychle se měnící nebo valící mlhu dokumentovat pomocí série snímků.