Řada zařízení se systémem Android již nedostává bezpečnostní aktualizace a jsou rozhodně zranitelná vůči útokům. Odhaduje se, že téměř každý druhý mobilní telefon se systémem Android je tikající časovaná bomba, protože v mnoha případech funguje svým uživatelům bez problémů i nadále. Tento problém se týká zejména starších zařízení a levnějších modelů, které mají kratší období podpory od výrobců, obvykle jen 2–3 roky. Neuzavřené bezpečnostní mezery ale představují hrozbu krádeže přístupových údajů do
- vícefaktorového ověřování
- správy hesel
- online bankovnictví
- firemních sítí.
Zbytečně otevřená vrátka pro útočníky
Možnosti bezpečnostních útoků se zvyšují, protože s rostoucí digitalizací roste i počet složitých a zranitelných systémů. Nápadně zranitelná jsou zařízení se systémem Android – zejména pokud je provozujeme se zastaralými verzemi softwaru, pro které již v některých případech nejsou k dispozici aktualizace.
U množství malwaru pro Android došlo v porovnání s předchozím rokem k nárůstu o 48 %. Z deseti nejrozšířenějších botnetů jich šest používá jako cílový systém mobilní telefony s Androidem, tři se spoléhají na systém Windows a jeden na Linux.
Zkontrolujte si verzi Androidu a chraňte se
Systém Android v nastavení prozradí, kdy byla nainstalována poslední aktualizace zabezpečení. Můžete zde také ručně iniciovat aktualizace (pokud je výrobce stále poskytuje). Pokud jsou poslední aktualizace podezřele staré, je jasné, že váš smartphone už nedostává nové updaty. Přesto se v takovém případě nemusíte svého mobilu hned zbavovat, ale alespoň si promyslete, co dělat dál.
Jde o to, že kvůli nedostupnosti bezpečnostních aktualizací přicházíte o jedno z nejdůležitějších ochranných opatření. Čím déle záplaty chybí, tím větší okno pro útoky váš mobilní telefon nabízí a tím rizikovější je jeho používání.
Náš tip: pokud již u daného smartphonu nejsou k dispozici žádné aktualizace zabezpečení, je třeba věnovat ještě větší pozornost dalším ochranným opatřením. I když je už systém Android zastaralý, měli byste alespoň udržovat aktuální aplikace. Používejte pouze důvěryhodné zdroje aplikací, dbejte na bezpečná hesla a buďte dvojnásobně podezřívaví ke zprávám a e-mailům.
Pokud už není k dispozici ochrana prostřednictvím aktualizací, měli byste se pokud možno vyhýbat hotspotům Wi-Fi a citlivé činnosti, jako je domácí bankovnictví, přesunout na jiná zařízení. Ještě důsledněji je třeba dodržovat další bezpečnostní tipy, jako je deaktivace nepoužívaných bezdrátových rozhraní na cestách. Bezdrátová rozhraní, jako je Bluetooth, Wi-Fi nebo NFC, bychom měli aktivovat pouze v případě potřeby. Je to dobré z hlediska bezpečnosti a šetří to i baterii. Užitečným doplňkovým opatřením může být také antivirový skener, který jinak u systému Android nepovažujeme za nutnost.
Při nákupu příštího mobilního telefonu je nejlepší věnovat pozornost nabídce aktualizací. Nemusí se jednat o špičkový mobilní telefon, ale známí výrobci poskytují bezpečnostní aktualizace delší dobu, a to i ve střední třídě. Google garantuje bezpečnostní aktualizace pro své nové modely Pixel minimálně do května 2031. Podobný luxus nabízí i Samsung.
Zdroj: časopis Chip