Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jaké barvy vidíte? Další optický klam, který pořádně potrápí váš mozek

Jakub Fišer 16.11.2022

Internetové osobnosti a influenceři vycítili popularitu oblíbených optických klamů a iluzí. Lidé jsou totiž od přírody zvídaví a rádi testují svůj mozek. Jedním z posledních optických klamů, který vám ukážeme, je založen na tom, jak vnímáme základní barevné spektrum.

Kapitoly článku

Monitory, obrazovky elektronických zařízeních a displeje jsou založeny na tzv. modelu RGB, tedy míchání barev červená, zelená a modrá. Díky tomu vznikají další barvy a my tak můžeme vidět miliony barevných kombinací.

Optická iluze RGB

Proč o tom ale mluvíme? Nový internetový trend totiž představuje optický klam s grafickým znázorněním RGB barevného modelu, který však leží na pruhovaném pozadí. To je důležité, na obrázku totiž vidíme bílé pole překryté modrými pruhy, růžový kruh, ten částečně překrývá modrý kruh a vpravo byste možná řekli, že se nachází žlutý kruh.

To je ale chyba lávky. Iluze spočívá v tom, že pozadí je stejné, stejně bílé, jen šrafování změnilo barvu z modré na černou, okolí tak pro náš mozek a oči působí jako jiná barva, přičemž jde o stejnou bílou jako všude okolo. “Na obrázku není použita žlutá barva. To jen náš mozek si automaticky barvu doplní do schématu,” uvádí autor iluze.

Iluze konfet

Iluze konfet | Zdroj: David Novick / confetti illusion press kit

Iluze konfet | Zdroj: David Novick / confetti illusion press kit

Nejde však o jedinou takovou iluzi. O jedné informuje také inženýr z univerzity v texaském El Pasu David Novick. Jeho klam z roku 2019 se jmenuje Iluze konfet a představuje nám libovolným počet, většinou ale 6 nebo 8, stejně velkých a také stejně barevných koulí.

Ty leží na poli šrafovaném čtyřmi barevnými linkami: červená, zelená, fialová a žlutá. Kvůli tomu, jaké linky zrovna kouli obtékají a jaké ji překrývají, se našemu mozku pozdává barva geometrického útvaru. Některé mají jasně modrou barvu, jiné zase zelenější nebo dokonce fialovější. Pochopitelně jsou ale všechny stejné a je to právě ono pozadí, kterým se nechá náš mozek oklamat.

Zdroj: Autorský text, @NovickProf / Twitter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme