Nižší gravitace – výhoda i dlouhodobé riziko
Mars má gravitaci přibližně o dvě třetiny nižší než Země. Zpočátku by se mohlo zdát, že to astronautům poskytne výhodu – nižší zátěž na kosti a klouby jim umožní snadnější pohyb. Jak vysvětluje Kyle Zagrodzky, zakladatel společnosti OsteoStrong zaměřené na zdraví kostí, astronauti by si mohli krátkodobě užívat lepší fyzickou kondici.
Nicméně dlouhodobý pobyt v této gravitaci přináší vážné problémy. Podle studie Stanfordské univerzity by pouhé tři roky na Marsu mohly způsobit, že kosti zdravého člověka ztratí až třetinu své hustoty. Navíc se prodlouží páteř, což sice zvýší tělesnou výšku, ale zároveň zvyšuje riziko osteoporózy a zlomenin.
Od bledé kůže po deformace obličeje
Změny gravitačního prostředí a klimatických podmínek ovlivní také obličej a oběhový systém. Tukové zásoby by se mohly přerozdělit, což by vedlo k nafouklému a zvětšenému obličeji. Slabší kardiovaskulární systém by zase způsobil bledší pokožku a horší prokrvení končetin.
Další hrozbou je cukrovka 2. typu. Nedostatečně vyvinuté svaly by mohly mít méně inzulínových receptorů, což by zvyšovalo riziko této nemoci. Zagrodzky varuje, že cukrovka by mohla být jen jedním z mnoha vážných zdravotních problémů pro obyvatele Marsu.
Výhled na další dekády
Podle odhadů zveřejněných deníkem The Sun by se tělo lidí žijících na Marsu mohlo za 50 let výrazně změnit. Lidská postava by se mohla protáhnout až o 60 centimetrů, přičemž samotná hlava by mohla měřit na výšku až 35 centimetrů (v současnosti je to 18–20 centimetrů).
Kolonizace Marsu tak přináší fascinující, ale zároveň děsivý pohled na budoucí evoluci lidské anatomie. Přestože cesta k osídlení rudé planety slibuje technologický pokrok, zdraví kolonizátorů bude jednou z největších výzev.