Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jsou klasické tablety na ústupu?

redakce 20.03.2017

Kongres MWC, konaný na začátku března tohoto roku v Barceloně nastolil otázku, jak to bude vypadat s tablety v nejbližším období.

Kapitoly článku

Čtvrtý kvartál meziročně mezi roky 2015 a 2016 zaznamenal citelný pokles prodejů o dvacet procent v kusech, dle agentury IDC. Ani předpoklady agentury Gartner, týkající se prodejů tabletů na letošní a příští dva roky, ale nejsou nikterak divoké. Nazvali bychom to takovými stojatými vodami. Když tablet rozbijeme, koupíme si nový.

Apple iPad první generace. Foto: Apple

Apple iPad první generace. Foto: Apple

Než se dostaneme k podrobnějšímu pohledu na celou věc, připomeňme si, že tablet jako takový vymyslel Steve Jobs a také ho společnost Apple uvedla 27. ledna 2010 pod označením iPad a na trhu se objevil v polovině března téhož roku. Tyto výrobky společnosti Apple se dočkaly několika nových generací, když největším soupeřem jim byly tablety korejské značky Samsung, ke kterým se přidaly i další společnosti, které cítily příležitost a možnost protlačit nové zboží na trh.

Původní ideou Steva Jobse bylo zařízení, které dokáže zprostředkovat obsah s maximální dostupností kdekoli. Tomu se podřizovalo i vybavení tabletů, jdoucích na trh. K modelům, které zpřístupňovaly internet pomocí Wi-Fi brzy přibyly modely, umožňující komunikaci přes datové sítě mobilních operátorů.

Ale princip se dlouho neměnil. Šlo o zařízení, která dokázala zobrazit obsah vždy a všude, kde byl dostupný signál internetu, komunikovat na sociálních sítích, vyřídit tu a tam nějakou e-mailovou korespondenci, pořádat videokonferenční spojení, pořizovat fotografie a videa a ty ihned umisťovat na sociální sítě.

Mnohé velké společnosti v první vlně zájmu dokonce umožnily svým zaměstnancům na odpovídajících pozicích vybrat si jako pracovní nástroj notebook (jejichž prodeji v letech 2010–2014 nástup tabletů citelně zahýbal) nebo právě tablet. Vznikla i spousta aplikací, šitých na míru tabletům, kde pracovníci mohli především vybírat z předvolených nabídek jedním ťuknutím prstu. Typickým případem byl sběr dat, například na seřaďovacích nádražích nebo příjem vozů v autoservisech. Za tím účelem se objevily modely tabletů pro nasazení v tvrdých podmínkách a postupem času přibyly i vodě odolné modely. I když nasazení některých aplikací připomínalo drbání levou rukou za pravým uchem, přesto se takové nasazení zdálo být pokrokem a kdo neměl tablet jakoby ani nebyl.

Tablet se stal nástrojem servisních pracovníků pro sběr dat, systémáků, kterým umožnil nastavovat parametry sítě ve firmě, v některých případech proběhly pokusy i o to využít tablet jako čtečku knih. Sám jsem několik knížek přečetl na tabletu. Tablet se stal nástrojem ekonomických pracovníků, kteří užívali moduly přesně šité na míru těmto zařízením, a firmy typu SAP s tablety počítaly jako se silným, mocným a operativním nástrojem pro flexibilní nasazení v terénu. Existují i aplikace pro správu vozového parku nebo pro soustředěný trénink fotbalistů. Společnost Autodesk vytvořila aplikaci typu skicář, která umožňovala načrtávat designérům ladné křivky v tabletu a ty pak přenést do dalších nástrojů této firmy k pozdějšímu zpracování těchto – třeba na ulici vzniklých – nápadů až do etapy předvýrobní realizace produktu.

Jak vidíte, záměrně jsem nejmenoval žádnou aplikaci pro psaní textu nebo úpravu velkých tabulek. Tady totiž tablety velmi brzy narazily na svou nemohoucnost, danou používáním virtuální klávesnice, která se zobrazuje na pracovní ploše a zabírá na ní místo. A zadávání znaků je nepřesné, i když třeba Samsung používal u svých modelů metodu Swype, tedy čárání postupným tažením přes všechna písmena obsažené ve slově a nutno říci, že tato metoda, podle mých zkušeností měla tak 95procentní úspěšnost zadání správného slova, a to i s českou diakritikou. Především američtí, britští a němečtí novináři na tiskových konferencích psali hned na kolenou zprávy především na iPadech.

Ale čím dál tím víc se začala projevovat slabina tabletu, právě spočívající v používání virtuální klávesnice. A tak přišly hybridní notebooky, které měly klávesnici takovou, jak jsme byli zvyklí z dřívějška, tedy hardwarovou, ale oddělitelnou. Po jejím odejmutí vám v ruce zůstal tablet, který jste mohli ovládat tak, jak je dobrým zvykem, pomocí gest a prsty, a v případě, že jste chtěli psát, připojili jste klávesnici a psali jste. Vznikly i modely umožňující klávesnici přetočit dozadu za displej i další variace.

Nyní ale je situace taková, že tabletů je na trhu spousta, vybrat si dokáže a může snad úplně každý, ceny se dostaly – díky velké konkurenci – na velmi zajímavé hodnoty a opravu zařízení, třeba prasklý displej, už dnes nikdo neřeší, protože – i když si objednáte náhradní dotykový displej nebo jen krycí ochranné sklo v Číně na mega levných prodejnách – skoro vás nově koupený tablet přijde levněji než realizace opravy starého.

Prodeje tabletů ve čtvrtých kvartálech let 2015 a 2015. Zdroj: IDC/MWC

Prodeje tabletů ve čtvrtých kvartálech let 2015 a 2015. Zdroj: IDC/MWC

Co ale ukázaly výsledky, prezentované na webech MWC? Podívejte se na tabulku. Apple během roku ve čtvrtém (nejsilnějším kvartále) ztratil skoro 19 procent. Samsung jedenáct. A co je zajímavé? Zatímco na veletrhu IFA 2016 v Berlíně v září loňského roku nebylo možné se dostat k pultu s tehdy uváděným phabletem Samsung Note 7 (kterého později zradily baterie a musel být stažen z trhu – a propos, baterie do nově přicházejícího Samsung Galaxy S8 bude Samsung nakupovat u Sony), stejně velký stolek společnosti Samsung s tablety na MWC zel prázdnotou – a tak tomu bylo už i o rok dříve, kdy byl prezentován Samsung Galaxy S6. A ač se vám může zdát, že třeba nárůst v prodejích tabletů Huawei byl obrovský (meziročně +44 %), ve skutečnosti šlo „jen“ o milion prodaných zařízení, tedy tolik, kolik třeba ztratil Samsung.

Podobný odhad predikuje i Gartner.

 

Celosvětové prodeje zařízení v letech 2016–2019 (v tisících kusů)

Zařízení

2016

2017

2018

2019

Tablety*

268

265

266

266

Tablety (Premium)**

49

61

74

85

Tradiční PC

219

205

198

193

Trh PC (součet Tablety (Premium) a PC

268

266

272

278

Výpočetní zařízení (součet Tablety a Trh PC)

436

432

438

444

Mobilní telefony

1888

1893

1920

1937

Trh celkem

2324

2324

2357

2380

 

Poznámky:

* Kategorie Tablety zahrnuje zařízení jako jsou například Apple iPad a iPad mini, Samsung Galaxy Tab S2, Amazon Fire HD, Lenovo Yoga Tab 3, and Acer Iconia One.

** Kategorie Tablety (Premium) zahrnuje zařízení s procesory Intel běžící na Windows 10 nebo Apple MacBook Air.

Zdroj: Gartner, leden 2017

Tady je ale trochu zmatku, protože Gartner pod klasické tablety zahrnuje jen tablety, ale do sekce Tablety (Premium) patří ultrabooky i hybridní počítače s procesory Intel a Windows 10 spolu s MacBooky Air.

Book One. Foto: Porsche Design

Book One. Foto: Porsche Design

Nicméně: vývoj trhu vypadá tak, že prodej tabletů letos mírně poklesne, a v dalších dvou letech zůstane na zhruba stejné úrovni. Mocný nástup už letos i v dalších letech by měl zaznamenat trh ultrabooků a hybridních notebooků, tedy tabletů s oddělitelnou klávesnicí. Trh klasických PC (tedy stolních počítačů) bude postupně klesat. Co poroste, je trh mobilních telefonů. Ale že by to byl velký nárůst, to se tedy říci nedá.

O saturaci tedy nelze zatím hovořit, příležitosti jednotlivých výrobců tu jsou. A i když trh se zachová nakonec možná úplně jinak, než to vidí odborníci od klávesnic svých notebooků, je to znamení, že prodeje tabletů už skončily svůj boom a díky větším displejům u telefonů a phabletů se zájem kupujících přesune sem. Pokud by ale někdo chtěl větší obrazovku, pak je pro výrobce velká příležitost v oblasti hybridních notebooků, kde trh – jak ukazuje tabulka – je, zdá se, stále dostatečně hladový.

Samsung Galaxy Tab S3. Foto: Samsung

Samsung Galaxy Tab S3. Foto: Samsung

A to, že trh s tablety není radno ponechat jiným, na to upozornil Samsung, když v MWC 2017 uvedl novinku, tablet Samsung Galaxy Tab S3, který je možné ovládat prsty pomocí gest nebo za pomoci tužky. Tu – vzhledem k nízkému profilu tabletu – není možné „zaparkovat“ do tabletu, ale je možné ji nosit „přimagnetovanou“ na deskách, které Samsung k tabletu dodává. Jako součást výbavy bude ale nabídnuta i klávesnice, která bude rovněž sloužit jako obal displeje tabletu.

Takže, houby zle, i v tabletech plachtíme dál, jen jsme už sundali nohu z plynu.

Milan Loucký


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme