Raspberry Pi – kde se vzalo?
Raspberry Pi je tu s námi již deset let. Na trhu se objevilo v roce 2012 a od té doby Raspberry Pi Foundation představila několik jeho verzí a obměn. Firmy z elektronického odvětví stále touží po implementaci kompatibility s celou platformou do svých produktů. Původní RPi mělo jednojádrový procesor 700 MHz a pouhých 256 MB RAM a nejnovější model už sahá po 8 GB RAM. Úplná historie Raspberry Pi se objevila na Botland Blogu, a tyto jednoduché i trochu komplikovanější projekty byly popsány v článku 26 neobvyklých využití Raspberry Pi. A nyní je před vámi několik nových designových návrhů.
Raspberry Pi jako pager - oznámení o obsazení
Projekt na Hacksteru . „Ozvu se později, mám schůzku“ – pokud se toto stane vaší k unudění opakovanou frází během pracovní doby nebo doma, Raspberry Pi může usnadnit život oběma stranám. Ukazatel schůzky aktivuje krátký skript, který každých 15 minut zkontroluje kalendář programu Outlook. Pokud se blíží schůzka, Raspberry Pi Zero zbarví sekundární obrazovku červeně a po jejím skončení se rozsvítí zelené světlo. Ve skutečnosti existuje spousta způsobů, jak tuto myšlenku využít – ideální pro ty, kteří jsou vždy zaneprázdněni hledáním způsobů, jak si lépe zorganizovat čas.
Raspberry Pi jako klasický Mac
Není to komplikovaná konstrukce – více k tomu na Cults a Instructables, spolu s linky na Thingiverse, pokud vám něco ze seznamu ve vaší dílně dojde. Tento projekt Raspberry Pi emuluje počítače Mac Plus, Mac SE, Mac SE30 a dokonce i Mac classic spolu s kultovním zvukem zapnutí. Místo dosavadní disketové mechaniky 3 1/4 se objevil maličký slot SD karet. Pro realizaci tohoto projektu bude potřeba Raspberry Pi Zero W, displej LCD 640 x 480 a 3D tiskárna (v klidu, máme na mysli pouze tisk dílu, ne koupi 3D tiskárnu a její použití pouze pro tento projekt – každopádně jsme udělali něco podobného s 3D tiskárnou a konzolí).
Raspberry Pi a rozpoznávání řeči
Více na Hackster.io . Kdysi si jen velké společnosti mohly dovolit armády inženýrů, hory tréninkových dat a čas, který zabralo vybudování použitelného systému rozpoznávání řeči. Ale jak moc můžete neustále mluvit na Asistenta Google? I teoreticky skromné Raspberry Pi dokáže na poli umělé inteligence úžasné věci a mezi ně patří i transformace mluveného slova do textu v reálném čase. Vše, co potřebujeme, je Raspberry Pi, mikrofon a bezplatný software open-source spchcat. Podle tvůrců byl projekt otestován na Raspberry Pi 4 a vyžaduje nejnovější Raspberry Pi OS.
Malé multimediální centrum Raspberry Pi
Najedete na Circuit Digest . Klíčovým slovem v projektu je Kodi. Je to jedna z nejpopulárnějších, v současnosti dostupných aplikací typu media center. Kodi to je televize na živo, PVR/DVR, video přehrávač, audio přehrávač, prohlížeč obrázků, komiksů, her… Společně s Kodi a cenově výhodnou řadou Raspberry Pi Zero vybavenou Wi-Fi a Bluetooth dokážeme rychle vybudovat komplexní multimediální a zábavní centrum, které spojí digitální média do uživatelsky přívětivého balíčku.
Raspberry Pi a komunikace Zoom
Úplný popis na PinMyLifeUp . Ideální řešení pro učitele a žáky, firmy a pracovní skupiny. Zoom je stále populárnější nástroj pro videokonference přes internet. Jednou z jeho výhod je snadné ovládání a připojování se ke schůzkám bez vytváření účtu. Mnozí z nás jsou již unaveni z videokonferencí, ale vyhlídka na použití Raspberry Pi pro další online setkání přidává chuť a umožňuje spoustu pohodlí. Kromě Pi je nutná pouze kamera USB nebo Raspberry Pi a trocha času na nastavení.